Dne 1.10.2018 by se dalo říci, že „spadla klec“ s jednoduchým získáváním hypotečních úvěrů, nicméně tato pomyslná klec představující striktně nastavené limity a hranice, kterými žadatelé o hypoteční úvěry buď projdou, nebo budou mít smůlu, se začala uplatňovat již během září 2018.
Nově nastavené limity, k již striktně nastavenému limitu v podobě nutnosti vlastních finančních prostředků žadatelů minimálně ve výši 20% z hodnoty nemovitosti, postupně začínají způsobovat stále menší a menší zájem kupujících, kteří nemají možnost pořídit si nemovitost bez nutnosti zafinancovat ji úvěrem. Logicky bychom mohli vyvodit, že ceny nemovitostí budou klesat, protože těch, kteří potřebují hypoteční úvěr, je stále více, než těch zájemců o koupi, kteří mají vlastní finanční prostředky. Ačkoli je poměr mezi zmíněnými dvěma skupinami kupujících pravdivý, „do karet“ kupujícím s hypotékami nehraje více věcí najednou.
Jedním z neopominutelných faktů je stále rostoucí zahraniční kapitál. Cizinci, kteří v České republice žijí, a kterých zde i neustále přibývá, mají na koupi nemovitostí zpravidla peníze v hotovosti. Málo který z nich potřebuje dofinancovávat, byť třeba jen menší část hodnoty nemovitosti, úvěrem. Ačkoli Češi bojují s vysokými cenami a koupě nemovitosti se jim neustále vzdaluje, pro cizince je pořízení nemovitostí v České republice zpravidla stále levnější variantou, než v jejich zemích.
Dalším faktorem, který „hází klacky pod nohy“ českým žadatelům o hypoteční úvěry, je stále rostoucí poskytování krátkodobých pronájmů. Dopad Airbnb tkví především ve stále se snižující nabídce počtu nemovitostí k prodeji a samozřejmě ve skupování nemovitostí za tímto účelem právě těmi, kteří nejsou nuceni „doprošovat“ se u bank, zda jim banky půjčí, nebo nepůjčí.
Spolu s tím jsou dalším negativem rostoucí úrokové sazby, které v praxi znamenají i o několik tisíc korun rozdílu na měsíčních splátkách. A nárůst měsíčních nákladů je pro žadatele o úvěr často natolik zásadní, že si luxus v podobě hypotéky prostě nerisknou pořídit, i kdyby u bank prošli jako bonitní a vhodní klienti.
A státní půjčky na bydlení, úročené nízkými úrokovými sazbami, pro mladé rodiny, či začínajícím páry, o které mohli žadatelé začít žádat 15.6.2018? Již stovky žadatelů tuto možnost využilo a zažádalo, nicméně pravidla a okrajové podmínky jsou nastaveny natolik nereálně vůči pořizovacím cenám za nemovitosti, že ze stovek žádostí stát posvětil půjčku zatím pouhým 87 žadatelům. A v lokalitách, kde ceny nemovitostí dosahují podobné výše jako v Praze, je nabídka státních půjček za takto nastavených podmínek spíše výsměchem.
Ať už budeme hovořit o budoucím vývoji cen, či vývoji počtu nabídek nemovitostí k prodeji na realitním trhu, pro „obyčejnější“ část české populace, která neoplývá majetkem a nepřekypuje množstvím vlastních finančních prostředků, nevěští blízká budoucnost příliš mnoho pozitiv.