Články | Výnos ze zhodnocené nemovitosti

Výnos ze zhodnocené nemovitosti

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Výnos ze zhodnocené nemovitosti
20 září, 2020

Výnos ze zhodnocené nemovitosti

Druhou variantou, jak zhodnotit své peníze v souvislosti s nemovitostmi, je jednorázové zhodnocení zakoupené nemovitosti. Vydáte-li se cestou jednorázového výnosu, je nutné počítat s tím, že vložené peníze se vám nezačnou vracet ihned po přepisu vlastnictví na katastru nemovitostí. Nemovitost k užívání je standardně předávána kupujícím až po přepisu vlastnického práva. A tudíž teprve po předání můžete začít zakoupenou nemovitost zhodnocovat.

Jak vybrat vhodnou nemovitost pro jednorázové zhodnocení financí?

Zda je lepší výnos ze zhodnocení bytu, nebo domu, vám obecně nikdo nepoví. Vždy záleží na konkrétní nemovitosti v daném místě, čase a stavu. V první řadě byste měli popřemýšlet o lokalitách, ve kterých si vyhodnotíte, že je dostatečná kupní síla na to, abyste zrekonstruovanou nemovitost po dokončení prodali co nejrychleji a za předem předpokládanou cenu tak, aby došlo jak k vrácení vložených peněz, tak i k očekávanému zisku. Není nic horšího, než když vámi zrekonstruovaná nemovitost x měsíců, či let „zeje“ prázdnotou, protože dlouho čeká na kupujícího. Nejen, že každá nemovitost, která není využívaná, opět chátrá a začíná mít problémy, ale navíc vám v ní „leží“ peníze, které jste případně mohli investovat lépe, či jinam tak, abyste se chtěného výnosu dočkali dříve. Navíc vám náklady zvedají poplatky, které za určité věci/služby platíte vždy, i když je nemovitost prázdná (u bytů např. fond oprav, u domů pojištění, apod.) Investiční nemovitost tedy musí být v každém případě pořízená v dobré (žádané) lokalitě.

Po vyhodnocení oblastí, kde je dostatečně silná kupní síla, je nutné umět velmi dobře zhodnotit technický stav nemovitosti. Být překvapen vyššími náklady na rekonstrukci až v průběhu provádění rekonstrukce, může být velký „průšvih“. U investičních záměrů tohoto typu je nezbytné nechat zhodnocení technického stavu na odborníkovi. Ten je schopen předpokládat určité problémy, úskalí a hlavně vám dokáže nastínit skutečné rozpětí výše vaší investice tak, abyste následně mohli bez problémů nemovitost prodat. Zároveň vám předběžná a co nejpřesnější kalkulace nákladů dává prostor pro vyjednávání o ceně s prodávajícím. Zjistíte-li, že předpokládané náklady jsou vyšší, čímž pro vás přestává být zajímavý výnos, který je v tu chvíli nižší, než jaký byste si přáli, můžete vstoupit do jednání ohledně kupní ceny nemovitosti. Svým způsobem v tu chvíli nemáte co ztratit. Zda se kromě vás najde jiný zájemce o koupi, kterému dá prodávající přednost, protože např. nevyjednává o ceně a je ochoten koupit za cenu vyšší, než vy, tak vás to nemusí mrzet. Koupit nemovitost za stávající cenu pro vás stejně nebylo výhodné. Pouze jste neměli štěstí v tom, že jste nebyli jediní zájemci. Po převzetí nemovitosti byste neměli s rekonstrukcí příliš otálet. Čím dříve nemovitost zrekonstruujete, tím dříve budete mít možnost vygenerovat zisk.

Jaký typ financování zvolit?

Ideální způsob financování u jednorázového zhodnocení nemovitosti je ve většině případů hotovost. Vložené finance se vám neprodražují o úroky, které by si finanční instituce naúčtovala. Pokud nemáte dostatečný objem hotovosti, není to „konečná“. Naopak! Nejlepší hotovost je ta, která není vaše. Realizovat váš záměr vám může pomoci stejný nadšenec, jako jste vy. Proto nejdete-li většinového investora nebo alespoň „spoluinvestora“, společně můžete váš cíl zrealizovat. Dělíte se sice o výnos, ale stejně tak se dělíte i o náklady. Realizaci společného záměru musí však předcházet přesné stanovení a férová dohoda, kdo, jak, v jaké výši a na čem se bude podílet/účastnit. Stejně tak je nutné mít předem stanovené a dohodnuté dělení dosaženého výnosu. Proto opatrně i při volbě investičních partnerů. Zároveň není od věci dobře se orientovat v oblasti dotací, apod. Prostřednictvím dotací můžete ušetřit spoustu peněz.

Vzhledem k uspěchané době je i tento způsob investování a zhodnocování financí velmi lukrativní, neboť spousta kupujících si raději připlatí za již „hotovou“ nemovitost, do které se mohou hned nastěhovat, než aby plýtvali svým časem na plánování a  zařizování rekonstrukce.

A co je důležité u jakéhokoli investičního záměru neopomenout?

Daně, daně, daně… Ať už si zvolíte investici do nemovitosti formou pravidelného příjmu, nebo jednorázového výnosu, rozhodně do svých kalkulací nezapomeňte započítat daně, které se vás budou týkat. Při koupi a prodeji nemovitosti se rozhodně zajímejte o daň z nabytí nemovité věci a o daň z příjmu. Jedná se o nemalé částky, které vám mohou způsobit „díru“ v naplánovaném rozpočtu. Tak ať nejste příliš pozdě překvapeni ze skutečnosti, že kvůli odvodu daní, nedosáhnete takového zisku, jaký jste si vytyčili.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka