Články | Výhledově perspektivní lokality na investici

Výhledově perspektivní lokality na investici

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Výhledově perspektivní lokality na investici
17 února, 2019

Výhledově perspektivní lokality na investici

Většina malých investorů, tzn. soukromých osob, které si chtějí pořídit nemovitost pro generování pravidelného pasivního příjmu v podobě pronájmu, zpravidla posuzují vhodnost investice jen dle aktuálně známých podmínek/okolností.

Správně si dokáží vyhodnotit, že investičně zajímavý byt je ideálně co nejblíže současné stanici metra, o něco horší investice je dále od metra, ale blízko tramvajové zastávky, nejméně lukrativní z hlediska MHD pak nemovitost dále od metra a tramvaje, kde je MHD pouze v podobě autobusu. Z hlediska občanské vybavenosti je ideální variantou, nachází-li se v blízkosti fungující obchody, školy, školky, zdravotní středisko, apod. S ohledem na příjemné prostředí pak splňuje-li nemovitost i „kousek zeleně“ v docházkové vzdálenosti. Toto je „značka ideál“. Nicméně z hlediska poměru vložených prostředků do nemovitosti při koupi a budoucího zhodnocení existuje ještě lepší varianta. Tato varianta není odvislá od současných okolností, které jsou dané a již známé, neboť za nemovitost v plně funkční lokalitě, tzn. kousek od metra, s plnou občanskou vybaveností a příjemnou zelení v blízkosti v den koupě zaplatíte její maximální tržní cenu. V čase (už jen z principu inflace) cena této nemovitosti samozřejmě poroste. Nicméně „skokové“ navýšení ceny nemovitosti odvíjející se od lokality se dít nebude. Vyjma samozřejmě celoplošně rychlého růstu cen, jaký nastoupil od roku 2015 doposud. Při celoplošném a rychlém zdražování roste pochopitelně cena nemovitostí skokově všude. To je ale faktor, který je celoplošný a který dopředu není znám (jestli a jak rychle globálně ceny nemovitostí porostou). Co je však dopředu známým faktorem, který dokáže maximalizovat zhodnocení (co nejméně vložit a v co nejkratším čase co nejvíce získat), je faktor zvedající lokálně ceny nemovitostí. O čem hovořím?

Každého investora by měl zajímat územní plán obce, jejich rozvoj v podobě naplánovaných, případně započatých projektů v podobě výstavby nových silnic, dálnic, nových tras, či stanic metra, nových obchodních center, zdravotních středisek, plánovaných výstaveb nových tramvajových spojení, atd.

Zaměříme-li se např. na Prahu a její okolí, v hledáčku by měli mít budoucí kupující např. lokality, kde má v budoucnu vzniknout např. nová trasa metra „D“ (stanice „Olbrachtova“, „Nádraží Krč“, „Nové Dvory“, „Libuš“, „Písnice“), nebo nové tramvajové spojení, které má vzniknout – např. záměr tramvaje na Suchdol, či napojení z Evropské na Dědinu (oboje Praha 6). Vysoký potenciál budou mít i lokality, kudy má vést dokončení Pražského okruhu, respektive lokality, které se budou nacházet v blízkosti nájezdu na Pražský okruh. Samozřejmě je důležité umět si správně vyhodnotit, kdy se jaká investice vyplatí. Budete-li čekat na realizaci některé stanice metra třeba 30 let, pak se svého zhodnocení nemusíte ani lidově řečeno „dožít“. Proto je velmi důležité sledovat nejen naplánovaný rozvoj daných lokalit, ale také časový předpoklad a pravděpodobnost realizace těchto výstaveb. Typickým příkladem byl skokový nárůst cen obyčejných panelových bytů např. na Praze 6 po dostavbě prodloužení trasy metra „A“ – stanice „Bořislavka“, „Nádraží Veleslavín“, „Petřiny“ a „Motol“.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka