Články | Vyčíslení úvěru pro finální splacení

Vyčíslení úvěru pro finální splacení

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Vyčíslení úvěru pro finální splacení
28 srpna, 2022

Vyčíslení úvěru pro finální splacení

Při prodeji vaší nemovitosti, na kterou máte zástavu, budete z kupní ceny doplácet zbytek úvěru. K tomu je nutné vyžádat si od banky vyčíslení aktuálního zůstatku. Ačkoli se jedná o oficiální dokument vydaný bankou, nemusí být správně. Velkou roli hraje skutečnost, v jaké fázi fixace budete dlužnou částku doplácet, a především, kdy naposledy máte podepsanou poslední „revizi“ smlouvy (prodloužení fixace). K čemu aktuálně může docházet a reálně dochází ze strany bankovních institucí?

Od 1. 12. 2016 je účinná novela o spotřebitelském úvěru. Co to pro vás při doplacení úvěru v této chvíli může, ale nemusí znamenat? Za předčasné splacení mimo fixaci byly banky zvyklé účtovat klientům pokutu. V současné době na toto mají nárok jen v některých případech, konkrétně u hypotečních úvěrů, jejichž x-letá fixace nebyla zatím po 1.12.2016 prodloužena/revidována. Příklad: prodávající má hypoteční úvěr sjednaný od roku 2014 s pětiletou fixací. Tzn., že první revize fixace ho čeká až v roce 2019. Rozhodne-li se prodat nemovitost např. již v roce 2018, tzn. před koncem fixace, banka je oprávněna naúčtovat si pokutu za předčasné splacení, neboť aktuální platná smlouva mezi prodávajícím a bankou je z roku 2014, tedy dle původních podmínek před účinností novely z prosince 2016.

Současná praxe některých bank, či jejich zaměstnanců je však taková, že pokutu si zkouší u klientů neoprávněně nárokovat i v případech, kdy došlo k revizi úvěrového smluvního vztahu (smlouvy) mezi prodávajícím a bankou v období po 1.12.2016. Tedy v době, kdy smlouva již začala podléhat novým podmínkám, při kterých nelze pokutovat klienty způsobem, jako tomu bylo dříve.

Pro lepší představu, o jaký finanční rozdíl se jedná, nám může posloužit ukázkový příklad nedávného prodeje nemovitosti s jedním z mých klientů. Klient se rozhodl na konci léta v r. 2017 prodat svou nemovitost před koncem fixace. Protože mu však fixace končila v témže roce na podzim, měl již z května 2017 podepsané prodloužení fixace na další fixační období. Banky standardně řeší prodloužení fixace dostatečně dopředu (i několik měsíců), aby si svého klienta udrželi a nezískala ho při refinancování konkurence. Ačkoli měl klient podepsané nové smluvní podmínky z května 2017 (tzn. v době již platné a účinné novely o spotřebitelském úvěru), při vyčíslení aktuálního zůstatku dlužné částky, si banka mimo jiné naúčtovala i pokutu za předčasné splacení ve výši 150.000 Kč. Nějakou dobu si banka tvrdila své, nicméně nakonec uznala svou „chybu“ a vyčíslení bylo pro klienta z nenadání o 150.000 Kč levnější. A mít o tuto částku méně, nebo více, je nemalý rozdíl. Nejedná se o případně zanedbatelných „pár stovek“ korun.

Doporučení: řešíte-li s vaší bankou vyčíslení, nebojte se vyčíslenou částku konzultovat s nějakou třetí stranou – např. jiným hypotečním poradcem, finančním poradcem, zkušeným realitním makléřem, který taktéž úzce spolupracuje s odborníkem na hypoteční úvěry, tudíž má možnost vyčíslení také zhodnotit, potažmo zkonzultovat. Dnešní doba je primárně o tom, že co si člověk nepohlídá, to nemá. O to hůře se kontrola provádí, jestliže klient ani netuší, co si má ohlídat, natož jakým způsobem může své zájmy chránit. Důvěra v banku bývá u většiny lidí velmi silná, ale bohužel na ni mohou lidé doplatit.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka