Články | Vizualizace od developera versus skutečnost

Vizualizace od developera versus skutečnost

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Vizualizace od developera versus skutečnost
17 října, 2021

Vizualizace od developera versus skutečnost

Cokoli nové je prostě pěkné. Při koupi novostavby často kupující rezervují budoucí stav, tzn. něco, co zatím nestojí, nemohou si fyzicky stav nemovitosti prohlédnout – jednoduše kupují to, co zatím neexistuje. Samozřejmě je krásné nastěhovat se do zbrusu nové nemovitosti a být tak prvním uživatelem, ale má to svá úskalí.

Proces koupě od developera probíhá v 90% na základě vizualizací a informací na papíře. A jak se říká „papír snese všechno“. Jistě, že velikost budoucí bytové jednotky je předem známá, ale…

Před rezervací doporučuji zjistit kompletní rozměry všech pokojů a vnitřních prostor. Developeři (a nejen oni) často uvádí velikost plochy bytu o velikosti plochy podlahové, tzn. včetně vnitřních svislých nosných zdí i nenosných konstrukcí (příček). Tzn., že skutečná velikost bytu k užívání je menší. Poté, co budete znát skutečnou užitnou plochu, je potřeba počítat s případně ještě menším prostorem. Developeři mají vždy ve smlouvách procentuální odchylku, o kterou se může uvažovaná plocha lišit (bez finanční náhrady). Často to bývá v rozpětí 3-5%. U bytu o velikosti např. 80m2 (podlahové plochy) činí 5% odchylka celé 4m2. V praxi to znamená, že je developer kupujícím oprávněn bez sankcí předat nemovitosti o velikosti pouhých 76m2. A to stále hovoříme o podlahové ploše, která je menší, než plocha užitná. Ze 76m2 tak finálně může kupující získat např. pouhých 74m2, budeme-li uvažovat, že reálně celé 2m2 podlahové plochy mohou tvořit vnitřní stěny a instalační šachta. Kupující tak fyzicky finálně užívá o cca 6m2 menší nemovitost.

Zároveň doporučuji vyžádat si přesné rozměry vnitřních prostor a nerozhodovat se o koupi pouze z barevně „namalovaných“ půdorysů bez rozměrů, na kterých je nakresleno vybavení bytu. Velmi často nákresy nábytku a vybavení reálně neodpovídají skutečným rozměrům nemovitosti. Málo který developer prezentuje nabízené nemovitosti se vzorovým vybavením bytu v přesném měřítku. Často je v půdorysech nakreslen v obývacím pokoji například velký gauč s dispozicí do „L“ + křeslo (8 míst k sezení), ale ve skutečnosti s reálnými rozměry skutečných pohovek se následně do obývacího pokoje vejde pohovka s maximálně 6 místy k sezení. Nebo jsou v půdorysech hezky namalované jídelní stoly pro 6 lidí, ale skutečně se dle reálných rozměrů standardních jídelních stolů fyzicky vejde stůl pro maximálně 4 lidi.

Při koupi zatím neexistující nemovitosti je třeba dát si pozor na mnohem více záležitostí, ale velikost je tím nejzákladnějším parametrem, který rozhoduje o komfortu, respektive dis komfortu bydlení. A zpravidla každý developer má ve smlouvě právně ošetřeno, že tyto odlišnosti nejsou neoprávněné. Většina developerů si od kupujících ve smlouvách nechává podepisovat takovou kouzelnou větičku – „veškeré vizualizace a marketingové materiály, na základě kterých se zájemce o koupi zavázal nemovitost koupit, mají pouze informativní charakter a nejsou závazné“. Pod tuto kouzelnou větu se schová téměř vše a kupující se následně může jen velmi obtížně bránit.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka