Když je něco zcela nové, je to zpravidla pohledově pěkné, čisté, bez známek opotřebení a plně funkční. Nejen u běžného movitého majetku, jako je například automobil, telefon, počítač, nábytek, apod., je při nesprávném zacházení, či špatné údržbě, z věci nové velmi rychle věc nehezká, nefunkční, či dokonce odpudivá. Řeč je, jak jinak, než o nemovitostech.
U starších nemovitostí ve starší zástavbě si tak nějak všichni zvykli, že mají své mouchy, nejsou dokonalé, a přístup k nim z hlediska péče a údržby je zpravidla velmi laxní. Bohužel však takový přístup vnímám již řadu let i u nové výstavby. Paradoxně některé pár let staré novostavby vypadají mnohdy mnohem více zanedbaně, než leckteré staré nemovitosti po rekonstrukci ve starších zástavbách. Navzdory zpravidla vyšší pořizovací ceně za novostavbu většinou nepanuje mezi vlastníky obava z příliš brzkého znehodnocení. Na jednu stranu je pravdou, že i starší novostavba bude mít v 99% vyšší cenu, než byt v panelovém domě. Na druhou stranu je potřeba mít na paměti, že i novostaveb postupně přibývá, a proto je v případě budoucího prodeje/pronájmu čím dál větší konkurence. A konkurence je silná složka, která ovlivňuje cenu. Vždy dají kupující, či nájemníci ve stejné lokalitě přednost té nemovitosti podobných parametrů, která je v lepším stavu. A i když se majitelé novostavby nechystají svou nemovitost jednou prodat, či pronajmout, je jednoduše škoda zbytečně rychle si svou nemovitost znehodnotit.
Spousta vlastníků novostaveb má pocit, že když si kupující zcela novou nemovitost, tak se o ní nemusí nijak starat kromě běžného úklid. No, není tomu tak. Přístup k novostavbě bych rozdělila na dvě oblasti. První zásadní věcí, která velmi ovlivňuje kondici novostavby, jsou návyky. Druhou pak neznalost, či spíše lhostejnost a pohodlnost jejích uživatelů.
Mezi velmi výrazné a jednoznačně špatné návyky patří špatné větrání a vytápění nemovitosti. Topit málo, nebo hodně? Nejčastější a nejhorší kombinací je netopit kvůli šetření vůbec a vůbec nevětrat, protože když netopíme, nebudeme si do bytu přece pouštět zbytečnou zimu. Jakmile však v nemovitosti aktivně žijeme a využíváme ji (koupeme se, vaříme, dýcháme, spíme, atd.), vytváříme vlhkost. Jakmile netopíme a nevětráme, vlhkost se nemá, jak vstřebat. Často tak dochází ke kondenzaci vody na oknech a jejímu následnému stékání. To může vést, a často i vede, k tvorbě plísní. Nenechte se však mýlit. Špatně je i to, když naopak topíme, a nevětráme. Primárně v zimním období, kdy je velký rozdíl teplot mezi interiérem a exteriérem, je přetopená domácnost, kde se nevětrá, velkým problémem. Často dochází ke kondenzaci vody ve velké míře a v kombinaci s vysokými teplotami se pravděpodobně plísním nevyhnete. Naprostým základem a podmínkou zdravé nemovitosti, je větrání! Od jara do podzimu je ideální větrat delší dobu a klidně jen přes ventilaci. Naopak v zimě je doporučováno časté a intenzivní větrání v kratším čase (např. na 10min. otevřít okna dokořán a takto to opakovat několikrát za den – jsme-li uvnitř nemovitosti). Pokud jsme celý den v práci a nemovitost je přes den prázdná, samozřejmě stačí větrat ráno a večer, tedy vždy v době, kdy jsme doma a kdy se tím pádem vytváří vzdušná vlhkost. Špatným zvykem může být i ignorace odvětrávání po koupání. Ne každá nemovitost má automatické spínání odvětrávání. Často uživatelé bytu zapomínají odvětrání v koupelnách zapínat. Opět tím jdeme naproti tvorbě plísní. Pozor tedy na zvyky, které vám přijdou naprosto standardní a přirozené, protože jste danou věc dělali takto vždycky. V novostavbě se vám to bohužel může vymstít.
Neznalost, lhostejnost, či pohodlnost pak může způsobit další poškození, či znehodnocení nemovitosti. Nehledě na skutečnost, že za špatnou údržbu a nesprávné užívání nemovitosti nenesou developeři odpovědnost. V dnešní době je běžné, že každý kupující obdrží od developera při předání nemovitosti manuál. V něm je popsán postup k užívání a údržbě jednotlivých součástí bytu a vybavení. Například jak ovládat topení, čím by se měla ošetřovat sanita v koupelnách a na WC, dozvíte se v něm, že například u některých typů větráků jsou filtry, které se musí jednou za čas čistit. Stejně tak jsou často umístěné skrz obvodové stěny domu zvenčí do bytů tzv. průvětrníky, které mají zajistit alespoň minimální cirkulaci vzduchu. Ty mají též prachové a pylové filtry, které je potřeba vysávat a udržovat. Velkým problémem bývají skleněné zástěny na vanách, či dveře od sprchových koutů. Usazeniny a vodní kámen dělají své a při nepravidelné a časté údržbě dokáží během pár měsíců vypadat jako po několika letech užívání.
To, že je něco nové, neznamená, že to v novém a pěkném stavu vydrží delší dobu bez pravidelné a poctivé údržby. Naopak! Kvalita a odolnost materiálů je v současné době mnohem horší, než před lety. A tím klesá i jeho odolnost. Navíc považuji za důležité zmínit, že na vady a poruchy způsobené špatným užíváním a údržbou, se ani u novostaveb nevztahuje záruka. Od toho každý dostává manuál k nemovitosti, čímž je developer „krytý“ proti nárokování oprav u poškozených, či nefunkčních věcí, jejichž problém vznikl nedodržováním manuálu.