V návaznosti na předchozí článek „Kam porostou úrokové sazby“ bych se ráda pověnovala i současné a budoucí situaci v oblasti nájemního bydlení. Ačkoliv se v souvislosti se zdražováním hypotečních úvěrů hovoří jako o turbulentní době právě v oblasti úvěrů, z mého pohledu se největší turbulence dotýkají za poslední 2 roky hlavně nájemního bydlení. Přece jen úrokové sazby měly konstantní vývoj celých 6 let. To ale nelze říci o nájemním bydlení.
S levnými úrokovými sazbami od roku 2015 přišel nový trend krátkodobých pronájmů. Majitelé nemovitostí, jež si pořizovali nemovitosti s účelem provozování krátkodobých pronájmů tak snižovali nabídku nemovitostí pro standardní dlouhodobý pronájem. A čeho je málo, má logicky vyšší cenu.
První velkou turbulenci v oblasti nájemního bydlení způsobila v roce 2020 covidová pandemie. Ta odstartovala rychlé prodávání a nabízení k dlouhodobému pronajímání nemovitosti využívané do této chvíle pro krátkodobé pronájmy. Přece jen velmi omezený turistický ruch zapříčinil prázdnotu v dříve plně obsazených a velmi dobře vydělávajících nemovitostech. Tímto krokem se rapidně rozšířila nabídka nemovitostí k dlouhodobému pronájmu. A čeho je dostatek, toho cena klesá. V roce 2020 tak oblast dlouhodobého pronajímání zažila první velkou turbulenci co se týče cen pronájmů. Ceny pronájmů výrazně klesly a bylo možné si tak za velmi slušnou cenu pronajmout i relativně prostorný byt klidně v centru Prahy. Zmíněný stav však vydržel necelé dva roky. Další turbulenci u dlouhodobých pronájmů opačným směrem od začátku roku 2022 formují tři faktory. Zvyšování úrokových sazeb u hypotečních úvěrů, příval obyvatel z Ukrajiny z důvodu válečného konfliktu s Ruskem a trojlístek uzavírají rychle se zdražující energie. První dva uvedené faktory zapříčiňují od počátku roku 2022 extrémní nárůst poptávky po nájemním bydlení, což způsobuje opětovně rychle rostoucí ceny pronájmů. Třetí faktor (vysoké ceny energií) bydlení jako takové jednoduše o to více prodražuje.
Nižší schopnost pořídit si vlastní bydlení znemožňují u spousty teoretických kupujících právě extrémně rostoucí úrokové sazby u hypotečních úvěrů. K úbytku finančně „koupě schopných“ kupujících přispívá i turbulentní inflace, jež plošně zvyšuje náklady na provoz domácností. Tudíž i životní minimum, se kterým banky při schvalování hypotečních úvěrů kalkulují, poskočilo výše. Jednoduše řečeno měsíční splátka je vyšší a více peněz musí domácnostem zbývat na základní provoz, což je se zdražujícím se zbožím a službami velký problém. Průměrné platy nestíhají růst stejně rychle jako se zvedají náklady, a proto se značná část populace musí s vlastním bydlením na nějakou dobu rozloučit a musí volit cestu nájemního bydlení. Ke zvyšující se poptávce po nájemním bydlení přispívají i obyvatelé Ukrajiny, kteří do ČR prchli z důvodu válečného konfliktu. A celkovou vysokou cenu nájemního bydlení dotváří stále dražší a dražší energie. Výhledově bohužel ceny pronájmů ještě porostou a je otázkou, co a kdy zapříčiní opětovně jejich zlevňování.