Rozhodli jste se pro koupi nemovitosti? A musíte, nebo byste spíše rádi využili aktuálně cizích peněz, protože jsou úroky na velmi nízké úrovni? Ať už je důvod hypotečního úvěru jakýkoli, buďte v současné chvíli při financování úvěrem obezřetní.
Svou pozornost soustřeďte hlavně na časové lhůty a termíny, které budou navržené ve smlouvách. Počínaje rezervační smlouvou až po smlouvy kupní a úschovní. V březnu 2020 započala koronavirová pandemie. Celé jaro veřejnost obecně spekulovala, jak se Covid promítne do realitního trhu. Jedna skupina vyhlížela stagnaci, či dokonce pád cen nemovitostí a snížení zájmu o koupi, druhá skupina předvídala pravý opak. Po více jak roce můžeme potvrdit, že „bé“ je správně. Hypoteční úvěry jsou velmi levné, a ačkoli má Covid dopad na trh s nájemním bydlením (zvýšil se počet nabídek pronájmů a klesly ceny nájemného), tak u prodejů se trh nejen nezastavil, ale spíše pokračoval obstojným tempem v nárůstu poptávky i cen.
Určitá skupina lidí se obávala znehodnocení financí, které měli na účtu. Jiná skupina lidí předpokládala, že nebude dlouho trvat, a jejich povolání se ocitne na tzv. „black listu“ u bank. A proto nebylo na co čekat, aby si ještě stihli vzít úvěr v době, kdy pro banku byli nerizikovou, či méně rizikovou skupinou z hlediska typu povolání. Další skupina lidí se naopak vrhla do nákupu nemovitosti s předpokladem, že nyní bude menší konkurence mezi poptávajícími. A někteří prostě kupují z úplně stejných důvodů, jako předchozí kupující před Covidem – protože prostě mají potřebu koupit (rozrůstá se rodina, pro banku začali být bonitní, apod.). Ve skupině „áá“, tedy v té, která očekávala minimálně stagnaci, byly i banky. Postupně bankovní instituce začaly propouštět nemalé množství zaměstnanců. Dokonce i ty, kteří se v úvěrové oblasti pohybovali skutečně řadu let.
Máme jaro 2021, Covid je stále přítomný. Máme dokonce i mnohem horší „covidová čísla“ a celkové statistiky. Zájem o koupi však neslábne. Spíše naopak. A tato fakta dokládá už jen skutečnost, že banky jsou natolik zavalené prací, že více práce v menším počtu zaměstnanců, jednoduše nestíhají odbavit v dříve naprosto standardních lhůtách.
Při současné koupi nemovitosti na hypoteční úvěr rozhodně nemeškejte a začněte vyřizovat s bankou úvěr ještě před tím, než si některou nemovitost skutečně zarezervujete. Doporučuji mít minimálně zkontrolované registry, poctivě sesumarizované vlastní finanční prostředky a zjištěnou maximální možnou výši úvěru. Předschválenou hypotéku tedy můžete mít, což vám velmi urychlí další kroky ve chvíli, kdy se již rozhodnete pro konkrétní nemovitost. Dalším krokem (zároveň první oficiální krok s prodávajícími) je podpis rezervační smlouvy. Rezervační smlouva by měla vždy definovat, do kdy nejpozději byste měli vy a prodávající uzavřít kupní smlouvu a smlouvu o úschově. Někteří prodávající si již do rezervační smlouvy uvádějí dokonce i nejzazší termín úhrady kupní ceny. Na tyto termíny se důsledně zaměřte a neváhejte je prokonzultovat s vaším hypotečním poradcem. I přes to, že máte hypotéku předschválenou, v současné době bankám trvá skutečně „sebeprimitivnější“ proces i x násobně déle, než dříve. Může za to jednoduše větší množství práce a menší počet lidí, kteří ji mají provést. Dokud nepodepíšete rezervační smlouvu, máte prostor pro vyjednání potřebných časových termínů. Vše je samozřejmě nutné nechat zapracovat do smluv. Pozor si dejte „na dobré slovo“, bez písemného stvrzení. Vlk totiž karkulce také jen sliboval…