Články | Podepisujete automaticky vše, co vám developer předloží?

Podepisujete automaticky vše, co vám developer předloží?

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Podepisujete automaticky vše, co vám developer předloží?
11 listopadu, 2018

Podepisujete automaticky vše, co vám developer předloží?

Rozhodli jste se koupit nemovitost, která je ve výstavbě, nebo má být její výstavba teprve zahájena? Novostavby jsou velmi lákavým zbožím pro kupující. Nejen, že se jedná o nemovitost, která voní novotou, ale navíc má v dnešní době zpravidla vyřešené parkování, okolí domu je upravené, příjemné pro relaxaci, a často je myšleno i na kontakt s venkovním prostředím ve smyslu komfortních balkonů, či teras. Navíc jsou kupující osvobozeni od platby daně z nabytí nemovitosti a také získávají prostor na došetření vlastních finančních prostředků, které v případě hypotečního úvěru banka vyžaduje zpravidla až těsně před čerpáním hypotéky. Pozitiv a důvodů, proč sáhnout raději po zatím ještě neexistující nemovitosti, je mnoho, nicméně, jak už to bývá, vše má své „pro“, ale i „proti“.

Ať už jste si vyhlédli nemovitost u velkého developerského kolosu, nebo menšího „rodinného“ developera, všichni vám nabídnou k podpisu svou vzorovou smluvní dokumentaci. Je pravdou, že někteří (zpravidla velcí) developeři se mohou chovat jako banky. Mají dané své podmínky, které nehodlají měnit, a buď tedy podepište smlouvy tak, jak jsou, nebo běžte. Neinklinujte z těchto důvodů již předem k tomu, že s tím stejně nic nezmůžete, a proto se na připomínkování smluv, či dohodnutí individuálních podmínek, rovnou ani nezeptáte a automaticky podepíšete vše, co vám bude předloženo. Aniž by vás to možná napadlo, s mnoha developery lze smlouvy nejen připomínkovat, ale dokonce si domluvit i individuální podmínky. Které to například jsou?

Většina developerů vám ve smlouvách automaticky ukládá povinnost uhradit kupní cenu v určité výši k určitému datu a zpravidla na účet developera. Co se týče zasílání kupní ceny na účet developera, doporučuji si v první řadě ověřit, jakým základním kapitálem daná společnost ručí, a zkuste si vyjednat úschovu kupní ceny např. u banky, advokáta, či notáře. U developerů, kteří potřebují finance od kupujících v průběhu výstavby, protože jim jejich banka půjčila např. jen na polovinu nákladů spojených s výstavbou, požadavek na zřízení úschovního účtu neprojde. Nicméně již toto je první indicie o tom, jak finančně stabilní developer to je. Zda zvládá výstavbu zrealizovat z vlastních, či jím opatřených finančních prostředků, nebo je stavba závislá na penězích od zájemců o koupi. Pokud hladký průběh výstavby závisí i na penězích od rezervujících klientů, ověřte si, kolik nemovitostí má developer již zarezervovaných/prodaných.

Zároveň lze velmi často vyjednat i individuální termíny a výše splátek. Např. uvedených 20% z kupní ceny, které ve vzorových smlouvách developer vyžaduje zaplatit např. do 14 dní od podpisu rezervace, nebo smlouvy o smlouvě budoucí kupní, nemusí nutně znamenat, že nebude ochotný domluvit se s vámi individuálně. Tzn., že vám umožní termín posunout, nebo bude ochotný vám první splátku třeba i rozdělit na dvě části – např. prvních 10%, které máte již teď, zaplatíte do 14 dní, a dalších 10%, na které můžete čekat např. kvůli prodeji nemovitosti po prarodičích, o pár měsíců později.

Nečekejte však, že vám individuální podmínky budou nabízet developeři sami od sebe. Kdo se neptá, nic nezjistí a ani ničeho nedosáhne. A i kdyby to nešlo, tak za zeptání člověk nikdy nic nedá. Můžete být případně jen naopak mile překvapeni.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka