Odstartuje koronavirus změnu v dani u nemovitostí?
29 března, 2020
Díky koronaviru roste nabídka dlouhodobých pronájmů
12 dubna, 2020

Dne 31.3.2020 schválila vláda novelu realitního zákona, prostřednictvím které prodloužila termín realitním makléřům pro prokázání odborné způsobilosti.

Doposud volnou živnost „Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona, obor Realitní činnost, správa a údržba nemovitostí“ změnil realitní zákon na živnost vázanou, a to „Realitní zprostředkování“. Výše zmíněná novela prodloužila termín pro ohlášení vázané živnosti ze 3.9.2020 na 3.1.2021.

Důvodem posunutí lhůty pro splnění podmínek vázané živnost je pozastavení všech školení a zkoušek z důvodu zákazu shlukování lidí kvůli koronavirové pandemii. Svou profesi mají realitní makléři aktuální situací ztíženou nejen pro běžný provoz, ale právě i pro absolvování povinných podmínek vedoucích ke splnění vázané živnosti. Stejně tak je cílem vlády omezit návštěvy na Živnostenském úřadu (a i dalších úřadech) na jen ty nezbytně nutné. Na ohlášení vázané živnosti na Živnostenském úřadě mají tak dostatek času i ti realitní makléři, kteří podmínky splňují i bez školení a zkoušky u Ministerstva pro místí rozvoj ČR, nebo kteří již zkoušku odborné způsobilosti absolvovali již před několika lety.

Novela by měla být účinná již v průběhu dubna 2020.

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka