Články | Nezvládáte splácet hypotéku? Nestrkejte hlavu do písku ...

Nezvládáte splácet hypotéku? Nestrkejte hlavu do písku…

Nezvládáte splácet hypotéku? Nestrkejte hlavu do písku…

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Nezvládáte splácet hypotéku? Nestrkejte hlavu do písku…
16 prosince, 2018

Nezvládáte splácet hypotéku? Nestrkejte hlavu do písku... 

Prodat nemovitost, u které vám hrozí exekuce, neznamená vzdát se. Naopak! U mnohých majitelů nemovitostí dochází velmi často k neřešení situace, kdy z určitých důvodů nezvládají splácet své závazky. Strkání hlavy do písku ještě nikomu nepomohlo. Spíše naopak. Věřitelé v podobě bank, či jiných finančních ústavů, státní orgány, pojišťovny a další subjekty, u kterých jste v pozici dlužníka, nikdy nemávnou rukou nad nezaplacenou splátkou, či nezaplaceným jednorázovým dluhem. A věřte, že až je omrzí vás neustále vyzývat k zaplacení vašich závazků, nebude to z důvodu, že už je to nebaví, nebo že jim za to nestojíte, aby se tím zabývaly. Tento stav lze definovat jako tzv. „ticho před bouří“. Jinými slovy – dokud vás vyzývají k „nápravě“, bude s nimi ještě „řeč“. Jakmile vás přestanou urgovat, už je opravdu zle.

Kdokoli z nás se může ocitnout ve finančních problémech a ani to nutně nemusí být vlastní vinou. Život lidem klade spoustu různých životních překážet v podobě úrazů, nemocí, úmrtí v rodině, rozvodu, zklamání v člověku, kterému jsme věřili, a proto jsme mu např. ručili, apod. Důvodů je nespočetně mnoho, ale výsledek bývá zpravidla stejný – neschopnost dostát svým závazkům. Když už se kdokoli z vás z jakéhokoli důvodu v této situaci ocitne, kdy a co s tím dělat?

V první fázi si opravdu reálně zhodnoťte vaši situaci, tzn. výši celkových dluhů, nezbytné náklady na provoz, které prostě nelze na čas vyškrtnout (např. platby inkasa, potraviny, cestovné do práce, léky, apod.) a váš pravidelný výdělek, na který se můžete spolehnout, že opravdu každý měsíc dorazí. Zamyslete se nad tím, co jsou opravdu nezbytné výdaje a zkuste najít alespoň nějakou úsporu i u nich (např. pokud dojíždíte za prací, možná nejste sami a bude-li vás více dojíždět jedním dopravním prostředkem, náklady mohou být nižší, protože se o ně podělíte, nebo u potravin můžete docílit úspory tím, že se zaměříte na levnější produkty, budete hlídat a využívat zboží v akcích, atd.) Někomu to může přijít úsměvné, ale hrozí-li vám ztráta střechy nad hlavou, každá uspořená koruna se počítá.

Ve druhé fázi se spojte s vašimi věřiteli (nečekejte, až vám budou např. zase volat oni – místo volání už mohou jednat a podnikat další kroky, jak si vymoci svoje pohledávky). S věřiteli si ideálně domluvte osobní schůzku. Pokud to není možné, tak jim nastiňte svou situaci alespoň prostřednictvím telefonu, či e-mailu. Už tím, že uvidí snahu a aktivitu z vaší strany, mohou být nakloněni určitému individuálnímu postupu, na kterém jste možná ani netušili, že je možné se domluvit (např. odložení splátek, ponížení splátek s prodloužením období, po které je budete splácet, individuální splátkový kalendář, apod.)

Pokud se vám nepodaří docílit s věřiteli individuální dohody, díky které budete schopni, ač pomaleji, ale jistě své závazky postupně splácet, nebo pokud je výše pravidelných splátek a nutných nezbytných výdajů jednoduše i po „utažení“ nákladů a zavedení úsporného režimu stále vyšší, na nic nečekejte a zvolte prodej nemovitosti. Dokud na prodávané nemovitosti „nevisí“ žádná exekuce, budete schopni ji prodat za tržní cenu. Docílíte zaplacení svých dluhů a budete moci začít znovu. Samozřejmě je potřeba mít kde bydlet, ale otázku jiného/náhradního bydlení budete muset za čas řešit tak jako tak. Ve fázi nařízeného prodeje exekutorem se stejně budete muset odstěhovat, ale zpravidla vám zbyde z prodeje po zaplacení všech dluhů mnohem méně peněz, protože pro kupující má nemovitost právní vadu (exekuci) a představuje určitá rizika. A do těchto rizik půjde jednak jen někdo, a jednak jen za zvýhodněných podmínek, jimž vévodí samozřejmě zpravidla nižší kupní cena.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka