V předchozím článku „Nezvládám splácet hypotéku“ jsem detailněji popsala variantu, která napadne většinu vlastníků nemovitosti, kteří nezvládají splácet svou hypotéku, jako první. Tím nejčastějším a prvním řešením bývá prodej nemovitosti a celkové splacení dluhu bance. Jak jsem již zmínila v předchozím textu, ne vždy je prodej realizovatelný. A pozor! V některých případech se vám dokonce spíše vyplatí nemovitost neprodávat i přes to, že případný prodej realizovatelný je.
V některých chvílích člověk nevidí jiné východisko, než „zbavit“ se nemovitosti a dluhu u banky prodejem. Jinou variantou však může být pronajmutí vlastní nemovitosti nájemníkovi a své bydlení vyřešit rovněž nájmem. Zmíněná varianta je samozřejmě reálná za určitých okolností (tak jako všechno). Předpokladem pro realizaci této varianty je poměr financí, které budete schopni vynakládat za vaše nájemní bydlení, a financí, kterými vám nájemník ve vaší nemovitosti sníží skrze nájemné měsíční náklad na splátku hypotéky. Je důležité si uvědomit, že ceny nájemního bydlení mohou relativně často kolísat. Pokud se zvedají ceny nájmů, zvedne se jak vám cena vašeho bydlení, tak i nájemníkovi ve vaší nemovitosti. Poměr tedy bude zachován. Nicméně důležitější je, jak vysokou máte měsíční splátku (zda tržní nájemné od nájemníka pokryje celou výši splátky hypotéky, nebo jen část, zda vám z nájemného ještě něco zbyde, atd.). Před volbou této varianty je rovněž důležité uvědomit si, kdy vás čeká konec fixace současných úvěrových podmínek, a v jaké výši se pravděpodobně budou pohybovat úrokové sazby. Příklad: bude-li vám za cca rok končit fixace s úrokovou sazbou například 3% a nyní se nacházíme v období, kdy jsou úrokové sazby dvojnásobné, je více než pravděpodobné, že během roku úrokové sazby neklesnou na stávající úroveň. Upozorňuji pouze na skutečnost, že se vám během krátké doby může změnit výše splátky takovým způsobem, že zmíněná varianta může přestat fungovat. Nicméně pokud je tato varianta nákladově schůdná pro váš rozpočet, může být dobrou volbou pro udržení si vlastního majetku, jehož hodnota z dlouhodobého hlediska bude stoupat, a zároveň se může jednat jen o dočasné řešení, než se stabilizujete.
Jestliže vám finančně nebude výše popsaná varianta vycházet, je na zvážení jiná forma pronájmu. Ráda bych zmínila tzv. spolubydlení. Opět se jedná o variantu, která je realizovatelná za určitých okolností. Hlavním parametrem je pro tento případ velikost vaší nemovitosti. Jestliže máte malou garsonku, je návrh spolubydlení spíše hloupostí. Ale pokud máte dvou a více pokojovou nemovitost, mohlo by spolubydlení dávat smysl. Ano, jedná se o méně komfortní řešení, kdy s nájemníkem sdílíte minimálně společnou kuchyň a toaletu s koupelnou, ale na druhou stranu se může jednat o dočasné řešení, které vám může takzvaně „vytrhnout trn z paty“. Pronajmete pokoj a nájem (byť pouze z jednoho pokoje), vám může velmi finančně odlehčit. Pravidelný měsíční „příspěvek“ od nájemníka může pokrýt klidně polovinu měsíční splátky hypotéky, což pro vás může být také schůdným řešením.
Co dělat, když nezvládáte splácet hypotéku, a nestihnete zavčas zakročit? Tuto tematiku rozeberu v dalším článku, který naleznete na www.resimnemovitost.cz v sekci „Články“.