Články | Není byt jako byt

Není byt jako byt

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Není byt jako byt
30 října, 2022

Není byt jako byt

Dle zápisu na katastrálním úřadu je bytová jednotka prostě bytovou jednotkou bez ohledu na to, jaké má parametry a jaké okolnosti s jejím užíváním souvisejí. Jenže v praxi není bytová jednotka jako bytová jednotka.

S bytovou jednotkou se můžeme setkat v malém i velkém společenství. Rozhodně je rozdíl, zda uvažujete koupit bytovou jednotku v bytovém domě o celkově 20 bytech, nebo v domě s 200 byty. V menších společenstvích je výhodou větší bezpečnost pro vás i váš majetek. Sousedi o sobě mají většinou přehled, znají se, a proto je složitější pro případné zloděje realizovat krádeže. Na druhou stranu může být spoustě lidem naopak ztráta určité anonymity nepříjemná. Výhodou malého společenství bývá hladší průběh usnášení schopnosti při rozhodování o údržbě a investicích do domu. Na druhou stranu, pokud malé společenství nemá našetřené žádné finance, dům je technicky a vzhledově v žalostném stavu, a nedej bože je toto SVJ ještě zaúvěrované kvůli investici, která není na domě ani vidět, při malém počtu bytů se budou střádat finance do fondu oprav velmi dlouho. Zmíněná situace bude rovněž s velkou pravděpodobností znamenat pro majitele bytů i vysoký měsíční náklad na fond oprav. Oproti tomu velké společenství nabízí větší anonymitu pro majitele bytů, ale nižší bezpečnost pro ně samotné a jejich majetek. Co člověk, to názor, a proto u velkého společenství může často docházet k neusnášení schopnosti při schůzích SVJ. Ve velkých bytových domech se společné prostory obvykle rychleji a více ničí (existuje zde i vyšší riziko vandalismu), ale na druhou stranu se zase oproti malému společenství rychleji šetří finance na opravy a údržbu.

Velký rozdíl bývá i mezi nízko a vysoko podlažními bytovými domy, podsklepenými a nepodsklepenými. U nízkopodlažních a nepodsklepených bytových domů se často můžete setkat s absencí výtahu a sklepů/komor. Mnohdy chybí i kolárna/kočárkárna. Tyto faktory opět snižují určitý komfort bydlení.

Dále se v praxi můžete setkat s bytovou jednotkou, která je umístěna v dvojdomě. Tento typ výstavby je velmi oblíben v posledních letech u developerů v lokalitách, které jsou vhodné pro rodinné domy a ve kterých zároveň nelze katastrálně rozdělit pozemky na více menších samostatných parcel. Po praktické stránce (fyzicky) kupujete polovinu dvojdomu (samostatný dům s vlastním vchodem pouze s jednou stěnou, která je společná se sousedy) a s vlastní oplocenou zahradou. Po právní stránce jsou však velmi často dvojdomy zkolaudované a na katastru nemovitostí zapsané jako dvě bytové jednotky a ke každé z nich náleží ideální polovina zahrady (protože dvojdům je často vystaven na jedné parcele, která není katastrálně rozdělena). Právní odlišnost samozřejmě nemá vliv na funkčnost domu. Na co je však potřeba dát si pozor, je v první řadě při koupi správně připravený úvěr. Ačkoli je často inzerovaný dům s vlastní zahradou, tak právně budete kupovat a i financovat bytovou jednotku s ideálním podílem na pozemku. Zároveň mohou mít některé dvojdomy specifické inženýrské sítě. Pozor na společné vodoměry, přípojky, případná věcná břemena na jednom domě ve prospěch domu druhého, atd.

A v neposlední řadě se můžete v praxi setkat s bytovou jednotkou v rodinném domě. Toto téma je však potřeba z mého pohledu popsat o něco podrobněji, než u výše uvedených typů bytových jednotek, a proto se o něm dozvíte více v následujícím článku „Byt v rodinném domě“.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka