Články | Lze odhalit naplánovaný podvod při koupi nemovitosti?

Lze odhalit naplánovaný podvod při koupi nemovitosti?

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Lze odhalit naplánovaný podvod při koupi nemovitosti?
9 června, 2019

Lze odhalit naplánovaný podvod při koupi nemovitosti?

Neseriózního jednání bohužel stále přibývá. Prodává-li majitel (ať už napřímo, nebo přes realitního makléře) svou nemovitost s vědomím, že není technicky v pořádku, a špatný technický stav nemovitosti záměrně zatají, jedná se samozřejmě o podvod. Bohužel však stále většina kupujících není ochotna při výběru nemovitosti zaplatit alespoň základní konzultaci s odborníkem, která by jim nejen finance, ale také čas, energii a mnohdy i stresy mohla ušetřit. Lidé jsou obecně zvyklí konzultovat např. koupi ojetého automobilu s někým z oboru, poradí se a zaplatí konzultaci s odborníkem přes výživu, či cvičení, apod. Ale paradoxně u zpravidla největší investice v jejich životě stále dochází z jejich strany k „mávnutí rukou“.

V souvislosti s podvody při koupi nemovitosti musím uvést na pravou míru několik věcí. První záležitost se týká skrytých vad. Skryté vady pouhým okem bez odvrtů (např. trámů, apod.) není schopen zpravidla zjistit ani odborník. Jsou věci, které jinak, než fyzickým rozborem prostě nezjistíte. Nicméně i ke skrytým vadám mohou občas vést viditelné indicie, jež mohou včas zabránit nákupu takové nemovitosti.

Příklad z praxe: Kupující v dobré víře zakoupili byt po celkové rekonstrukci. Právně proběhlo vše v pořádku, nicméně půl roku po této transakci jim sousedé přinesli statický posudek na svůj byt s tím, že se částečně musí některé nosné zdi sanovat, což se dotkne i jejich bytu, neboť přes tyto staticky porušené zdi spolu sousedí. Logicky by tedy měly být vidět trhliny na zdech i u tohoto zrekonstruovaného bytu. Zdi však nejevily žádné známky poruch. Majitelé současně zrekonstruovaného bytu následně zjistili od předsedy společenství vlastníků jednotek, že statický posudek byl historicky vydán na celý dům. Zjistilo se, že původní majitelé již před nějakou dobou žádali o stavební povolení kvůli možnosti zrekonstruovat byt. Jenže součástí rekonstrukce bylo i dodání statického posudku. Z tohoto důvodu provedli před několika lety rekonstrukci bez stavebního povolení, a aby byt „dobře“ prodali, po obvodu vnitřních staticky porušených stěn postavili pomocí „předzdění“ zdi nové, aby ve stávajících zdech zakryli trhliny.

Ne všem situacím lze samozřejmě vždy předejít. Jestliže si někdo podvod naplánuje do nejmenších detailů, ne vždy je možné takový záměr odhalit. Nicméně ve výše uvedeném případě mohlo k odhalení podvodu pomoci např. přeměřením užitné plochy bytu, upozorněním na trhliny, které byly evidentní po celém domě na chodbách ve společných prostorech, zkontaktováním se s předsedou společenství vlastníků jednotek (není-li samozřejmě jedním z účastníků naplánovaného podvodu), pobavením se se sousedy, kteří v domě bydlí, atd. Ví-li zkušený odborník, na co se dívat, kam se dívat, s kým hovořit a jak si určité skutečnosti ověřit, tím větší jistotu při rozhodování o koupi mohou kupující mít. Pokud bude výsledkem odborné konzultace při koupi nemovitosti fakt, že raději koupíte jinou nemovitost,  těch pár tisíc korun za provedenou konzultaci vás opravdu mrzet nemusí. Co je pár tisíc korun v porovnání s pětimilionovou investicí do nemovitosti, která ve finále pětimilionovou hodnotu nemá, a kvůli které vám vznikla spousta dalších starostí. Náklady s dvojím stěhováním, náklady s právním zastoupením, investovali jste finance do vybavení bytu, které se vám v jiné nemovitost nemusí hodit, ztráta času v podobě soudního sporu, dokazování, handrkování, a i přes předpokládaný jistý výsledek, že soud vyhrajete, a že se k vám dostanou všechny finanční náklady, které jste ve spojitosti s touto situací měli, jste řadu měsíců, ne-li let „blokováni“. Peníze vám „leží“ v něčem, kvůli čemu se soudíte, a než se k vám vrátí zpátky, nemůžete si pořídit jiné bydlení a musíte být třeba i v dočasném pronájmu, nedá-li se v předmětné nemovitosti bydlet.

A že řeknete známému/kamarádovi, abyste za takovou pomoc nemuseli platit? Zeptám se vás jinak… Kolik času a péče věnujete dané problematice zadarmo ve vaší profesní oblasti svým známým a kamarádům, když byste se museli kvůli tomu uvolnit z práce? Vzít si dovolenou, nebo neplacené volno od záležitostí, které vám generují zisk pro něco/někoho, kdo vám příjem, který potřebujete na obživu, nepřinese? A pokud si takový člověk čas udělá, jak moc důsledná jeho pomoc bude, utíká-li mu příjem kvůli službě za „děkuji“. Nerada bych, aby výše uvedené působilo tak, že žijeme ve světě, kde základní pomoc „bližnímu svému“ je také přepočítávána jen na peníze. Tak to určitě není. Máte-li opravdu velmi dobrého přítele, o kterém víte, že se v dané problematice vyzná, je samozřejmě možné, že vám pomůže rád, nic za to nebude chtít a zároveň se vaší záležitosti pověnuje opravdu důsledně a zodpovědně, ale… Neměli byste zapomínat nejen na jistotu výsledku, ale také na udržení dosud velmi dobrých vztahů, které se mohou jakýmkoli „škobrtnutím“ pokazit. Málo kdo si dokáže udržet dobré vztahy s někým, kvůli komu třeba přijde o nemalé množství peněz. Nebo kdo mu nesprávným, či nedůsledným doporučením, na které ten druhý spoléhal, způsobí velké škody (finanční, časové, zdravotní ze stresu vzniklého z dané situace, atd.).

Koupi nemovitosti neberte na lehkou váhu. I drobný finanční náklad v podobě placené konzultace, se vám vyplatí v porovnání s tím, kolik vás stojí kupovaná nemovitost. Můžete ztratit mnohem více - financí, času a nervů… Není dobré se poučit až na základě vlastní chyby, protože u tak velkých částek, za které se v současné době nemovitosti prodávají, se může jednat o opravdu fatální chybu, za kterou můžete „platit“ značnou část vašeho života.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT