Články | Končí vám fixace až za 2 roky? Řešte nové podmínky již teď!

Končí vám fixace až za 2 roky? Řešte nové podmínky již teď!

Končí vám fixace až za 2 roky? Řešte nové podmínky již teď!

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Končí vám fixace až za 2 roky? Řešte nové podmínky již teď!
25 listopadu, 2018

Končí vám fixace až za 2 roky? Řešte nové podmínky již teď!

Ač se to může zdát jako nereálné, některé banky jsou schopné a ochotné vám, při projevení zájmu zůstat u nich i v dalším fixačním období, nabídnout sjednání nové fixace i rok, či dva dopředu. Dva roky je opravdu dlouhá doba, a proto majitelé nemovitostí zpravidla řeší refinancování, či prodloužení fixace na další období nejdříve jen několik měsíců před koncem stávající fixace. V současné době, kdy úrokové sazby rostou de-facto skokově co týden, či čtrnáct dní, rozhodně doporučuji začít se sjednáním podmínek na další období, co nejdříve to bude možné. Zvyšující se setinka k setince každý týden znamená o desetinku, či dvě, rostoucí úrokovou sazbu každý měsíc. V řádech několika měsíců vám následně tento skok připraví na pravidelné měsíční splátce i o několik tisíc korun vyšší výdaj, než na který jste byli zvyklí doposud.

Co je důvodem, že na předčasné zafixování nových podmínek banky přistupují? Obecně se hypoteční trh začal potýkat s klesající poptávkou po hypotečních úvěrech. Přesněji řečeno nejde ani tak o fakt, že by žadatelů o hypotéky ubylo, jako o skutečnost, že mnohem méně žadatelů „projde“ u banky tak, aby jim bez problému hypoteční úvěr schválila. Uvedený fakt má dopad na množství i objem sjednaných hypoték. Tím, že ve finanční oblasti dochází k mírnému ochlazování trhu, a tedy menšímu zisku, snaží se některé bankovní instituce tento vznikající deficit „dohnat“ současně uzavřenými smlouvami s účinností za delší období. Tím samozřejmě cílí i na udržení si stávajících klientů.

Předčasné zafixování nových podmínek je výhodné pro obě strany. Banka si „zajistí“ setrvání stávajícího klienta a klient si na další fixační období půjčí peníze stále levněji, než když bude řešit nové podmínky těsně před koncem fixace. Z pohledu vás jako majitele nemovitosti a zaúvěrované osoby, berte tuto příležitost i tak, že zatím si můžete ještě vybírat, jaké bance se svěříte na další období. Může přijít situace, kdy si nikde jinde nedokážete vyjednat podmínky lepší, než u stávající banky, ale protože jste začali řešit novou fixaci až těsně před ukončením stávající, budete bance splácet stejný obnos půjčených peněz mnohem dráž. V současné chvíli mají úrokové sazby měsíc od měsíce neustále rostoucí tendenci, což nezastavíte, ale vzniklý dopad můžete alespoň trochu zmírnit.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka