Od jakékoli nové věci většinou očekáváme perfektní stav a bezchybné fungování po delší dobu. O to více tento požadavek máme u věcí, které nás nestojí zrovna málo peněz a mají být trvalejšího charakteru. Typickým příkladem je zbrusu nová nemovitost.
Ať byt, nebo dům, obojí nestojí málo peněz a kor, když si ji pořizujeme zcela novou. Ten pocit, že v ní ještě nikdo nikdy nebydlel, vše voní novotou, nově vymalované zdi…prostě stačí po převzetí klíčů provést drobný základní úklid a můžeme se stěhovat. Vše je perfektní. Nebo alespoň si to myslíme, či v to doufáme. Nicméně tak jako všechno, i novostavby mají své zápory. Ale abychom je jen nehanili, zmíníme i jejich kladné stránky.
Velkou výhodou je jistě nový stav nemovitosti, kdy nemusíme (jako u starší zástavby) likvidovat staré vybavení a provádět rekonstrukci. Stejně tak je fajn i dvouletá záruka, i když je trochu směšné, že záruka není v případě nemovitostí pro koncového spotřebitele mnohem delší vzhledem k vysoké ceně za její pořízení. Výhoda novostavby tkví i v možnosti předem si u developera již při výstavbě nadefinovat klientské změny dle vlastního vkusu (na však každý developer je umožňuje). Výhodou rovněž bývá i vyšší komfort například s parkováním. Ve většině developerských projektů se dopředu počítá s tím, že ke každému bytu má kupující možnost zakoupení výhradního parkovacího stání (ať už vnitřního garážového, nebo venkovního). U starší zástavby je výhradní parkovací místo k bytové jednotce spíše sporadickou záležitostí.
Naopak zápornou stránkou novostaveb mohou být časté reklamace. Kor na začátku bydlení po nastěhování se postupně mohou projevovat závady, kterých nebylo možné si při předpřejímce všimnout. Každá budova (ať už bytový dům, nebo dům rodinný) po dostavění „pracuje“. Sedá si terén, na kterém je nemovitost postavena, a sedají si i materiály a procesy, kterými byla stavba stavěna. Nejčastěji se první závady, či nedostatky u novostaveb projevují v prvních dvou letech, jakmile se stavba začne naplno užívat a projde všemi ročními obdobími. Výkyvy teplot způsobují, že použitý materiál na stavbě mění svou roztažnost (smršťuje se, či se roztahuje), beton (monolit) zraje, a tak si sedají spolu s terénem i základy, stropy a zdi. Tímto mohou vznikat v novostavbě na zdech trhliny, jež se prokreslují na omítce a nejsou moc vzhledné. Ve starší zástavbě se vám tento jev po zrekonstruování bytu, či domu, pravděpodobně neprojeví, neboť budova jako taková si již sedla (materiály, terén, apod.). Spolu s trhlinami ve zdech mohou být velmi nepříjemné reklamace podlahových krytin. Závady na podlahách jsou často způsobené špatnou pokládkou, nebo špatným technologickým postupem při přípravě povrchu, na který se podlahová krytina pokládá. Závady podlah se projeví zpravidla ve chvíli, kdy se nastěhujete, zatížíte nemovitost nábytkem a začnete ji naplno užívat. Nicméně v momentě, kdy jste nastěhovaní, je výměna, či přeložení podlahy velmi problematickou a časově náročnou záležitostí. Ze stejného důvodu, ze kterého vznikají trhliny v omítkách, mohou popraskat i obklady. Rovněž můžete na začátku svého bydlení řešit problém s nedokonalým těsněním potrubí u umyvadel (protékající sifon, apod.), či první dvě zimy a léta se můžete setkat s poklesem balkonových dveří a oken, které v důsledku teplotních změn a sedání stavby může být problematické dovřít (zkřivení). Samozřejmě se jedná většinou o řešitelné věci, které navíc první dva roky díky záruce nemusíte platit z vlastní kapsy, ale odstraňování závad je často velmi časově a energeticky náročné. Například rozebírání nově osazeného vestavěného nábytku, včetně kuchyně, kvůli nutné výměně podlah, není vůbec sranda. A když se odkloníme od technických záležitostí, velkou neznámou je v případě novostaveb skutečnost, že dopředu nevíte, s kým a vedle koho budete bydlet, a jak bude u bytových domů fungovat SVJ a správa budovy.
Vše má své pro a proti a je důležité umět si dopředu zvážit, jaké máte priority, protože negativa naleznete u všech typů nemovitostí.