Články | Kdy a na co nemovitost pojistit

Kdy a na co nemovitost pojistit

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Kdy a na co nemovitost pojistit
7 března, 2021

Kdy a na co nemovitost pojistit

Ve chvíli, kdy kupujete nemovitost na hypoteční úvěr, je tak nějak automatické, že máte nemovitost pojištěnou. Je to jedna z mnoha podmínek, kterou bankovní instituce, jež vám půjčuje peníze, požaduje. U nemovitostí kupovaných za vlastní prostředky se na pojištění občas zapomíná, ale velmi zřídka. Častěji se však zapomíná pojistit jiné věci související s nemovitostí. A dost možná jen z důvodu, že jsou možnosti majitelům nemovitostí málo známé.

Ve chvíli, kdy nemovitost nově stavíte, nebo rekonstruujete, rozhodně je vhodné pojistit nejen jak rozestavěnou stavbu, tak ale i stavební materiál, mechanizaci, zařízení staveniště, apod. Stavební technika a materiál není levnou záležitostí, proto si i tyto položky zaslouží dostatečnou pozornost při sjednávání pojištění.

Stejně tak dbejte na to a ověřte si, zda a jaké pojištění má uzavřené stavební firma, která vám výstavbu, či rekonstrukci řeší. Úplným základem je mít sjednané pojištěné odpovědnosti za škody. Přece jen i zaměstnanci takové firmy, či jednotliví subdodavatelé prací jsou „jenom lidi“, a může se stát cokoli.

Při sjednávání pojištění mějte na paměti, že při výstavbě, či rekonstrukci, je riziko vzniku škod mnohem větší. Rizikem může být požár, prasklé potrubí, zkrat na instalované elektrice, která nemusí být v danou chvíli dobře zapojená, či v dobrém stavu. Při bourání původní stavby může hrozit spadnutí suti na řemeslníky a vznik úrazu. Méně zabezpečená stavba je často lákavá pro vandaly či zloděje. Proto má smysl pojistit stavbu, resp. materiál, i proti krádeži, či poškození. Od věci není ani pojištění nového vybavení, které již můžete mít v nemovitosti nainstalované. Jedna z prvních věcí, která se při výstavbě domu instaluje, je kuchyňská linka se všemi spotřebiči. A zpravidla, kdy se linka osazuje a instaluje, v domě ještě nikdo nebydlí, což je pro případné zloděje patrné dle zhasnutých oken.

Pojistit lze jak dočasné stavby, tak i stavby vedlejší. Garáž, kůlna, studna, bazén, skleník, čistička odpadních vod, apod.

Stavíte-li dům, tak samozřejmě ještě zatím nemá číslo popisné. Nicméně pro uzavření pojistné smlouvy vám stačí číslo stavební parcely, kde stavba začne vznikat. Samozřejmě za podmínky, že máte vydané stavební povolení. To bude chtít pro uzavření pojistné smlouvy pojišťovna předložit. Častou podmínkou ze strany pojišťovny je zabezpečení stavby v podobě např. nainstalovaného plotu v určité výšce, uskladnění materiálu a zařízení v uzamykatelném prostoru – garáž, kůlna, stavební buňka, atd.

Pokud ani nestavíte, ani nerekonstruujete, ale vlastníte nemovitost, která není obývaná a chátrá, i zde myslete na pojištění a skutečnost, že jako vlastníci nemovitosti máte povinnost svou nemovitost dostatečně zabezpečit. Přece jen léčebné výlohy a problémy s ublížením na zdraví kolemjdoucího, na kterého třeba spadl kus zchátralé střechy vaší nemovitosti, nejsou zanedbatelné.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka