Články | Jsou všechny nebankovní instituce nekorektní?

Jsou všechny nebankovní instituce nekorektní?

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Jsou všechny nebankovní instituce nekorektní?
23 června, 2019

Jsou všechny nebankovní instituce nekorektní?

Nebankovní instituce nemají v ČR zrovna dvakrát dobrou pověst. Historicky se „proslavily“ především extrémně vysokými úrokovými sazbami a v neposlední řadě i nekompromisním jednáním s různými praktikami vymáhání svých pohledávek v okamžiku, kdy klienti nezvládali platit „přemrštěné“ úroky. Těmto „lichvářským“ praktikám samozřejmě konec není, ale i v této oblasti zaznamenal úvěrový trh významné změny …

Jak tomu tedy v současné době skutečně je? Půjčit si od nebankovní instituce?

Ačkoli nebyly v minulosti nebankovní instituce populární právě kvůli „lichvářským“ praktikám, jejich existence začíná v současné době nabývat na významu, avšak už nejen v negativním smyslu. Současná společnost se potýká s velmi vysokými cenami nemovitostí, které se kloubí s čím dál vyššími požadavky bankovních institucí na bonitu žadatelů o úvěr.

Mnoho těchto žadatelů (jak soukromých osob, tak  podnikatelů) u bankovních institucí neprojdou schvalovacím procesem při žádosti o úvěr. Bohužel se tak děje i přes to, že jsou schopni splácet měsíční splátku relativně bez problému, pouze jim např. chybí dostatečně vysoká jistina, nebo nepodnikají pro banku dostatečně dlouho.

Toto se děje i přes to, že příjmy bývají mnohdy nadprůměrné. Přesně z těchto důvodů postupně vznikají nebankovní subjekty, kde např. „lidé půjčují lidem“, což jste určitě již zaznamenali v médiích. Záměrně zde neuvádím žádnou konkrétní instituci, abych neovlivňovala váš svobodný výběr. Cílem tohoto článku je naopak předání informace, že když vám v bance řeknou „NE!“, váš záměr nutně končit nemusí!

Zde se právě dostáváme k podstatě významu nebankovních institucí. I zde bych ráda znovu poukázala na obezřetnost při výběru instituce. Ačkoliv existuje již několik institucí, které se chovají vůči svým klientům korektně, tak u ostatních institucí tomu tak být nemusí. Proto nemáte-li vlastní dobrou zkušenost, je dobré se obrátit na někoho, kdo má četné zkušenosti s realizací záměrů svých klientů.

Jak to může fungovat? Pojďme se podívat na příklad …

Nejdřív je potřeba najít společnost, která je schopna rychle a efektivně zhodnotit podnikatelský záměr a klientovi z vlastních zdrojů obstarat potřebný obnos. Určitě vás napadne otázka úroků, či vám rovnou proběhne hlavou slovo „lichva“.

Samozřejmě nelze čekat, že získáte stejné úroky jako v klasické bance, ale i přes to lze získat úvěr za korektních podmínek s relativně příjemným úrokem. Úrokovou sazbou ve výši 8-12% se rozhodně nepřibližujete lichvářsky nastaveným sazbám pro spotřebitele ve výši přes 20%, jako tomu bylo historicky u spotřebitelských úvěrů a úvěrových karet.

Získáváte tak možnost nepřijít o svou investiční příležitost, díky které si vyděláte nejen na úroky, ale mnohonásobně navýšíte (díky půjčeným penězům) svůj zisk z „proměněné“ investice.

Základní rozdíl spočívá i ve skutečnosti, komu taková společnost (a především na základě čeho) finance půjčuje. V jiném ohrožení jsou soukromé osoby, které si půjčují zpravidla na pokrytí nahodilých výdajů, ale splácet budou ze svých standardních obvyklých příjmů a jinak jsou na tom podnikatelské subjekty, které půjčku splatí tím, že pomocí ní cílí na vygenerování určitého investičního výnosu (zrealizováním jejich záměru).

Stále však platí být při výběru nebankovní instituce opatrný, ale již neplatí, že každá taková instituce musí být nutně neseriózní.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka