Články | Je stále nízká nabídka nemovitostí? Porostou ceny dál?

Je stále nízká nabídka nemovitostí? Porostou ceny dál?

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Je stále nízká nabídka nemovitostí? Porostou ceny dál?
3 června, 2018

Je stále nízká nabídka nemovitostí? Porostou ceny dál?

Od roku 2015 zažíváme stále rostoucí ceny nemovitostí a naopak jejich klesající množství v nabídce. Jaká je situace na trhu s nemovitostmi po třech letech?

Neustálý nárůst cen se začal přibržďovat s nastartováním přísnějších podmínek v oblasti poskytování hypotečních úvěrů. Konkrétně nejen zavedení určité minimální jistiny (10%, 20%, 30% LTV dle typu bankovní instituce), ale rovněž zpřísnění posuzování prokazatelných příjmů žadatelů a jejich konkrétní situace (výdaje na provoz domácnosti, plánovaná mateřská ženy, množství a velikost ostatních finančních závazků, typ pracovní smlouvy a délka zaměstnání u zaměstnavatele, délka provozování živnosti a daňová přiznání za x let zpětně, platební morálka, pravidelné pohyby na účtu, apod.)

Tyto skutečnosti zatím úplně nezastavily růst cen, neboť jsou stále ve hře i kupující s hotovostí, ale protože těch, kteří potřebují financovat koupi prostřednictvím hypotečních úvěrů, je stále víc než těch s hotovostí, nárůst cen se výrazně zpomalil. S tímto faktem souvisí i množství nemovitostí v nabídce. Ačkoli u většiny lidí zatím stále zůstává pocit, že „není z čeho vybírat“, počet nemovitostí, které jsou tzv. „k mání“, začíná výrazně stoupat. Důvod je prostý. Na nemovitosti s vysoko nastavenou kupní cenou nejsou schopni žadatelé o hypoteční úvěry dosáhnout. Tím se snižuje počet reálných zájemců. Za vysoké ceny jsou schopni koupit pouze kupující s hotovostí. Kam tato skutečnost vede?

Když se majitelé nemovitostí rozhodnou prodat svou nemovitost a nedaří se to, a potřebují-li opravdu prodat, zaručený prodejní nástroj je lepší konkurenceschopnost. A nejúčinnější je samozřejmě lepší cena, než jakou má nastavenou konkurence. Ne každý prodávající si může dovolit čekat řadu měsíců na protistranu mající hotovost. Musí tedy umožnit zafinancovat koupi i žadatelům o hypotéku. Jestliže je překážkou vysoká cena a nedostatek kupujících s hotovostí, nic jiného, než nižší cena, nepomůže. Lze tedy říci, že se i přes přísnější podmínky financování budoucím kupujícím „blýská na lepší časy“ alespoň co se týče zastavení růstu cen. Zatím však zůstává s otazníkem výrazné zlevňování. S přibývajícím počtem nemovitostí v nabídce by však snižování cen mělo být v budoucnosti logickým důsledkem. Otázkou zůstává, o jak daleké, nebo blízké budoucnosti hovoříme. Z tohoto ohledu by budoucí prodávající neměli prodej svých nemovitostí oddalovat oproti kupujícím, kterým se postupně začne vyplácet s koupí nějakou dobu počkat, nejsou-li „tlačeni“ potřebou rychle bydlet.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka