Přáním většiny pronajímatelů je sehnat seriózního, dobře a včas platícího nájemníka, který je šetrný k věcem a čistotný. Toto je značka „ideál“. Otázka zní, existuje vůbec ideální nájemník, a lze jít výběru vhodného nájemníka nějakým způsobem naproti? Ano a ano.
Možná se to někomu bude zdát jako naprostá hloupost (a ano, není to 100% záruka), ale nalezení vhodného nájemníka dokážete ovlivnit již při pořízení nemovitosti na pronájem. Jde totiž o to, jaký typ nemovitosti budete pronajímat a v jaké lokalitě. A ano, s tím souvisí i rozdílná pořizovací cena nemovitosti na pasivní příjem.
V první řadě bych chtěla zkonstatovat, že ani člověk s vysokými příjmy nemusí být zárukou dobrého nájemce. Může mít tolik peněz, že vůbec nebude zvyklý chovat se k věcem šetrně, a ke všemu bude přistupovat velmi spotřebně. Nicméně u dražších nemovitostí je předpokladem nejen vyšší měsíční nájem, ale také nájemník, který nemá problémy s financemi. Zároveň je určitou indicií jistoty, když byt pronajímáte nevybavený. Vlastní vybavení nájemníka něco stojí a jsou to jeho věci (pokud si je hodlá zničit), a rovněž je u něj předpoklad určité stálosti. Málokdo chce každý rok stěhovat jinam svůj nábytek a veškeré věci. Ale vraťme se na úplný začátek, tzn. k výběru nemovitosti na pronájem.
Sortiment, z jakého lze vybírat, je celkem pestrý. Může to být zbrusu nová novostavba, již starší novostavba, či byt ve starší zástavbě cihlových činžovních domů, nebo domů panelových, anebo byt v nějakém větším rodinném domě, který je rozdělen na několik bytových jednotek. Zároveň můžete (anebo nemusíte) mít nějaké příslušenství – sklep, zahradu, venkovní, či vnitřní parkovací stání, terasu, balkon, lodžii. I příslušenství může dopomoci k lepšímu nájemníkovi. Obecně lze říci, že čím je nemovitost novější a čím má větší příslušenství, tím více by měla přitahovat takové typy nájemníků, kteří si rádi zaplatí vyšší měsíční náklad za určitou úroveň bydlení. Není tomu tak vždy, ale v 90% skutečně budou mít zájem o pronájem v novostavbě například i s parkovacím stáním takoví nájemníci, kteří mají vyšší příjmy. O určitém standardu vám napoví i to, zda má zájemce o pronájem automobil. Provozovat a „živit“ automobil v dnešní době také není nic levného. Naopak do obyčejného bytu v panelovém domě na sídlišti, u kterého lze parkovat v 99% jen na ulici kolem domu, se vám budou hlásit se zájmem o bydlení spíše nájemníci s nižšími příjmy. Princip je jednoduchý – stejně velký byt v novostavbě a v panelovém domě znamená pro nájemníka rozdíl řádově několik tisíc korun měsíčně. A takový cenový rozdíl každý měsíc je velmi znát.
Dost možná vaše přání ideálního nájemníka představuje člověka, který pracuje v managementu na řídící pozici, nebo například „ajťák“, atd. Jednoduše profese, u kterých je předpoklad k vysokým výdělkům. Neříkám, že to možné není, ale je velmi málo pravděpodobné, že nájemníci takto dobře placených profesích, půjdou bydlet do paneláku na sídliště. Pokud je váš ideální nájemce například s vysokoškolským vzděláním, s velmi dobře finančně hodnocenou profesí, nekuřák, bez zvířat, atd., a zároveň chcete, aby platil co nejvíce, tak si rozhodně nepořizujte na pronájem byt v panelovém domě a ještě bez příslušenství.
A co dělat, když už nemovitost máte, a žádný z uchazečů nesplňuje vaše kritéria? Je potřeba z něčeho jednoduše slevit. Vždycky si rozšíříte výběr uchazečů tím, že snížíte o něco cenu. Je však otázkou, zda vám snížení ceny přinese nejen kvantitu uchazečů o pronájem, ale také vámi požadovanou kvalitu. Velmi často je to spíše naopak. Někdy majitelé striktně nechtějí zvíře ve své nemovitosti. No, velmi často je zvíře šetrnější a čistotnější, než někteří lidé. Rovněž mohou mít někteří majitelé problém s cizinci, ať už kvůli jazykové bariéře, či z jiných svých důvodů. I toto lze řešit například prostřednictvím svého realitního makléře, který vám bude dělat prostředníka i po celou dobu trvání nájmu. No a pokud nechcete slevit z žádného vašeho požadavku a stále máte svou nemovitost prázdnou, je na zvážení, zda je pro vás tato forma pasivního příjmu vůbec vhodná. V souvislosti s pronájmem vždy nese větší riziko majitel nemovitosti, než nájemník, a s tím je potřeba se smířit.