Články | Jak získat nájemníka dle představ

Jak získat nájemníka dle představ

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Jak získat nájemníka dle představ
12 listopadu, 2023

Jak získat nájemníka dle představ

Přáním většiny pronajímatelů je sehnat seriózního, dobře a včas platícího nájemníka, který je šetrný k věcem a čistotný. Toto je značka „ideál“. Otázka zní, existuje vůbec ideální nájemník, a lze jít výběru vhodného nájemníka nějakým způsobem naproti? Ano a ano.

Možná se to někomu bude zdát jako naprostá hloupost (a ano, není to 100% záruka), ale nalezení vhodného nájemníka dokážete ovlivnit již při pořízení nemovitosti na pronájem. Jde totiž o to, jaký typ nemovitosti budete pronajímat a v jaké lokalitě. A ano, s tím souvisí i rozdílná pořizovací cena nemovitosti na pasivní příjem.

V první řadě bych chtěla zkonstatovat, že ani člověk s vysokými příjmy nemusí být zárukou dobrého nájemce. Může mít tolik peněz, že vůbec nebude zvyklý chovat se k věcem šetrně, a ke všemu bude přistupovat velmi spotřebně. Nicméně u dražších nemovitostí je předpokladem nejen vyšší měsíční nájem, ale také nájemník, který nemá problémy s financemi. Zároveň je určitou indicií jistoty, když byt pronajímáte nevybavený. Vlastní vybavení nájemníka něco stojí a jsou to jeho věci (pokud si je hodlá zničit), a rovněž je u něj předpoklad určité stálosti. Málokdo chce každý rok stěhovat jinam svůj nábytek a veškeré věci. Ale vraťme se na úplný začátek, tzn. k výběru nemovitosti na pronájem.

Sortiment, z jakého lze vybírat, je celkem pestrý. Může to být zbrusu nová novostavba, již starší novostavba, či byt ve starší zástavbě cihlových činžovních domů, nebo domů panelových, anebo byt v nějakém větším rodinném domě, který je rozdělen na několik bytových jednotek. Zároveň můžete (anebo nemusíte) mít nějaké příslušenství – sklep, zahradu, venkovní, či vnitřní parkovací stání, terasu, balkon, lodžii. I příslušenství může dopomoci k lepšímu nájemníkovi. Obecně lze říci, že čím je nemovitost novější a čím má větší příslušenství, tím více by měla přitahovat takové typy nájemníků, kteří si rádi zaplatí vyšší měsíční náklad za určitou úroveň bydlení. Není tomu tak vždy, ale v 90% skutečně budou mít zájem o pronájem v novostavbě například i s parkovacím stáním takoví nájemníci, kteří mají vyšší příjmy. O určitém standardu vám napoví i to, zda má zájemce o pronájem automobil. Provozovat a „živit“ automobil v dnešní době také není nic levného. Naopak do obyčejného bytu v panelovém domě na sídlišti, u kterého lze parkovat v 99% jen na ulici kolem domu, se vám budou hlásit se zájmem o bydlení spíše nájemníci s nižšími příjmy. Princip je jednoduchý – stejně velký byt v novostavbě a v panelovém domě znamená pro nájemníka rozdíl řádově několik tisíc korun měsíčně. A takový cenový rozdíl každý měsíc je velmi znát.

Dost možná vaše přání ideálního nájemníka představuje člověka, který pracuje v managementu na řídící pozici, nebo například „ajťák“, atd. Jednoduše profese, u kterých je předpoklad k vysokým výdělkům. Neříkám, že to možné není, ale je velmi málo pravděpodobné, že nájemníci takto dobře placených profesích, půjdou bydlet do paneláku na sídliště. Pokud je váš ideální nájemce například s vysokoškolským vzděláním, s velmi dobře finančně hodnocenou profesí, nekuřák, bez zvířat, atd., a zároveň chcete, aby platil co nejvíce, tak si rozhodně nepořizujte na pronájem byt v panelovém domě a ještě bez příslušenství.

A co dělat, když už nemovitost máte, a žádný z uchazečů nesplňuje vaše kritéria? Je potřeba z něčeho jednoduše slevit. Vždycky si rozšíříte výběr uchazečů tím, že snížíte o něco cenu. Je však otázkou, zda vám snížení ceny přinese nejen kvantitu uchazečů o pronájem, ale také vámi požadovanou kvalitu. Velmi často je to spíše naopak. Někdy majitelé striktně nechtějí zvíře ve své nemovitosti. No, velmi často je zvíře šetrnější a čistotnější, než někteří lidé. Rovněž mohou mít někteří majitelé problém s cizinci, ať už kvůli jazykové bariéře, či z jiných svých důvodů. I toto lze řešit například prostřednictvím svého realitního makléře, který vám bude dělat prostředníka i po celou dobu trvání nájmu. No a pokud nechcete slevit z žádného vašeho požadavku a stále máte svou nemovitost prázdnou, je na zvážení, zda je pro vás tato forma pasivního příjmu vůbec vhodná. V souvislosti s pronájmem vždy nese větší riziko majitel nemovitosti, než nájemník, a s tím je potřeba se smířit.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka