Články | Jak zabezpečit nemovitost?

Jak zabezpečit nemovitost?

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Jak zabezpečit nemovitost?
12 června, 2022

Jak zabezpečit nemovitost

Zabezpečení nemovitosti je velkým tématem převážně v létě, tedy v době letních dovolených, kdy jsou nemovitosti často i na delší dobu opuštěny. Nicméně není nad to mít klid při jakkoli dlouhém, či krátkém opuštění nemovitosti. Dokonce i přes noc, když jste doma. Přece jen je dosti případů vykradení v noci za přítomnosti spících majitelů. Důležité však je zabezpečení nemovitosti nejen před vloupáním, ale také před jejím poškozením.

Pro všechny případy lze nemovitost samozřejmě pojistit, což rozhodně doporučuji. Nicméně pojištění slouží ke krytí již vzniklých škod. Ideální však je škodám v první řadě zabránit, aby k nim vůbec nedošlo.

Primární hrozbou pro většinu majitelů nemovitostí je možnost vyloupení. Samozřejmě vám nikdo a nic na 100% negarantuje, že do vaší nemovitosti nikdo nikdy nevnikne, ale existuje dost prvků, které mohou neoprávněnému vniknutí zabránit, nebo po vniknutí samotném zabránit alespoň tomu, že lupiči nebudou mít prostor cokoli ukrást. Úplným základem jsou bezpečnostní vchodové dveře do bytu či domu. Nezkušení lupiči je zpravidla i při pokusech neotevřou a ti zkušení se jim většinou rovnou vyhnou a hledají alternativní cestu. Tou jsou z logiky věci okna a balkonové dveře. Ty můžeme mít opatřené bezpečnostními foliemi, které ztěžují rozbití skleněných výplní. Často zloději volí spíše než rozbití skel (přece jen se jedná o hlučnější formu) vypáčení okna, či balkonových dveří skrze rám. Jakmile se zloději dostanou dovnitř nemovitosti, jediné, co může zabránit ztrátám na majetku, je nainstalovaný alarm, který je napojen na pult centrální ochrany. Existují různé varianty alarmů, ale ideální je kombinace pohybových čidel a bezpečnostních magnetů. Pohybová čidla jsou umístěna většinou v rozích pokojů a chodeb tak, abych úhel jejich záběru byl co nejširší a aby čidla neměla zákrytové úhly. Pohybová čidla spustí poplach ve chvíli, kdy sejmou v zakódované nemovitosti pohyb. Lze je však nadefinovat nejen na snímání pohybu, ale také v sobě mohou mít senzory na tříštění skel. Tzn., že lupiči ještě nemusí být fyzicky uvnitř nemovitosti, ale rozbijí-li sklo na okně či balkonových dveří, čidla již v této fázi spustí poplach. Ještě vyšší stupeň ochrany jsou tzv. optické závory. Jedná se o prvky, které se umisťují na fasádu domů, či například na balkony, lodžie a terasy. Tyto prvky vyzařují paprsky, které však nejsou okem viditelné. Ve chvíli, kdy zloděj například skočí na balkon a přiblíží se k oknům a dveřím tak, že tělem přeruší neviditelné paprsky, alarm spustí poplach. Optické závory jsou tak dobrým nástrojem k tomu, aby byl zloděj odrazen ještě dříve, než by poničil okna a dveře. Proti poničení oken a dveří (ať už rámů, či skel), mohou velmi dobře posloužit venkovní žaluzie. Ty většina lidí vnímá primárně jako prvek stínění proti slunci v horkých letních dnech, ale jejich funkce je i bezpečnostní. Přece jen se při vylamování venkovních žaluzií nadělá relativně dost hluku a je to další překážka navíc, kterou musí zloděj překonat a kvůli které má i méně času na samotný lup v nemovitosti.

Zároveň mohou proti vyloupení pomoci drobné aktivity, které lze aktivně na dálku provádět. Pominu-li aktivity typu pravidelné vybírání schránky, kontrola nemovitosti příbuznými, či sousedy, velmi dobrým nástrojem pro to, abychom zloděje odradili od vstupu do nemovitosti, jsou dálkově ovládaná světla a venkovní žaluzie. Ano, energie jsou v dnešní době sice drahé, ale občasné svícení večer (i když nejste doma) a různý pohyb venkovních žaluzií, mohou být mnohem menším nákladem, než ztráty způsobené vykradením.

Opustíme-li faktor vykradení, tak venkovní žaluzie mohou zamezit i jiným ztrátám. Konkrétně poškození vyplní v oknech a dveřích způsobené přírodními událostmi. Velký vítr při bouřce může dost dobře poškodit okna a dveře balkonů a teras jednoduše tím, že se při silném poryvu větru mohou vznést volně stojící a položené věci, jež mohou prudkým nárazem skla poškodit. I pro tyto případy jsou venkovní žaluzie velkou přidanou hodnotou. Prvotně je však dobré myslet na to, že není dobré nechávat lehčí a volně stojící/položené věci ve venkovních prostorech teras, zahrad, balkonů a lodžií. Můžete tak zabránit zbytečné škodě nejen vám samotným, ale také sousedům, ke kterým mohou vaše nezodpovědně umístěné věci doletět a způsobit nemalé škody. Nejrizikovějšími věcmi jsou roztažené slunečníky, markýzy, apod.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka