Články | Jak vybrat apartmán na pronájem?

Jak vybrat apartmán na pronájem?

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Jak vybrat apartmán na pronájem?
18 července, 2021

Jak vybrat apartmán na pronájem?

Zakoupení apartmánu jako investiční nemovitosti na krátkodobé pronajímání je fenoménem posledních pár let. Nicméně v současné době již neplatí, že lze snadno a dobře pronajmout takřka každou nemovitost.

Před pořízením investičního apartmánu je nutné vybírat dle několika hledisek. V první řadě je zapotřebí si ujasnit, zda má apartmán sloužit skutečně čistě jen cizím lidem na rekreaci, nebo jej budete chtít využívat také. Spolu s tím je vhodné si ujasnit, komu chcete investiční nemovitost pronajímat. Zda vám nebude vadit kontakt s cizinci např. kvůli jazykové bariéře, nebo zda budete chtít upřednostnit spíše českou klientelu. Krátkodobé pronájmy zahraniční klientele je vhodnější realizovat prostřednictvím nemovitostí v naší metropoli. Ale ani v Praze není jedno, kde bude investiční nemovitost umístěna. Nejvhodnější je centrum, či širší centrum Prahy. Konkrétně Praha 1, Praha 2, Praha 3 a částečně Praha 5 (Malá Strana a Smíchov). Má-li být vaše investiční nemovitost pronajímána spíše českým turistům, pak raději než velkoměsto zvolte apartmán spíše v malé obci, či malém městě, které je turisticky zajímavou destinací. A ideálně tam, kde budou mít turisté vyžití napříč ročními obdobími, abyste co nejvíce eliminovali neobsazenost. Co je turisticky zajímavá destinace v ČR pro české turisty, která eliminuje „výpadky“ příjmů z pronájmů?

Ideální destinací bývají místa, kde lze v zimě provozovat zimní sporty (lyžařská střediska, lokality oblíbené běžkaři, apod.) a od jara do podzimu pěší turistiku a cykloturistiku. Klasická lyžařská střediska jsou v současné době samozřejmě extrémně drahá co do pořizovací ceny nemovitosti. Běžně se 1m2 novostavby v nově stavěném developerském projektu pohybuje přes 110.000,- Kč. Ne každý si tedy může pro krátkodobý pronájem pořídit stejně drahou, či dokonce dražší nemovitost, než je v Praze. Není umění koupit to nejlepší za nejdražší cenu. Umění je najít kompromis za relativně dobrou cenu na dnešní cenové poměry, který vám udělá podobnou službu. Cenově dostupnější apartmány bývají v méně známých destinacích. Respektive je potřeba vynechat z hledáčku již „chronicky profláknuté“ destinace typu Harrachov, Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou, apod. Vhodné je sledovat méně známé, avšak rovněž turisticky zajímavé destinace. Ideální je zainvestovat do apartmánu v takové obci, která je těsně před turistickým rozkvětem. Takovou obci poznáte podle plánovaných a aktuálně realizovaných jak městských projektů, tak i soukromých záměrů. Např. má-li obec v plánu realizovat, než již realizuje např. výstavbu nových sportovišť, bazénu, parků, rekonstrukci chodníků, centra obce, stezky pro pěší, apod., je velmi pravděpodobný nárůst jak turistického ruchu, tak i budoucí zhodnocení zakoupené nemovitosti. Vhodné je také, pokud se přímo v dané obci, či v její blízkosti, nachází další možné vyžití pro dospělé i děti. Např. koupaliště, rozhledny, vyhlídky, lesoparky, zoo, apod. Nejslabším obdobím pro obsazenost apartmánů bývá podzim. Zimní sporty ještě není reálné realizovat a sychravé a deštivé počasí již neumožňuje v takové míře realizovat turistiku. Je dobré se zaměřit i na možnosti ohledně wellness pobytů – sauny, vířivky, masáže, apod. Tyto služby jsou vyhledávané napříč všemi ročními obdobími.

U větších developerských projektů bývá často předem určená správa nemovitosti. Většina investorů samozřejmě chce mít hladký a pokud možno bezstarostný průběh. Firma, jež řeší správu objektu, často zajišťuje jak samotný úklid apartmánů po turistech, tak i jejich obsazování. Náklady spojené s touto službou však bývají často v desítkách procent ze zisku. Doporučuji se předem důkladně seznámit s veškerými náklady, které s budoucím záměrem souvisí. Hlavně v případě, kdy chcete využít relativně levných peněz od banky, a koupi zafinancovat hypotečním úvěrem. Každý měsíc budete mít náklad se splátkou úvěru, náklad s fondem oprav a energiemi, na začátku musíte nemovitost kompletně vybavit, v průběhu vás budou čekat různé opravy, či výměna některého vybavení, a každý měsíc budete mít pravidelný náklad ve prospěch správcovské firmy ve výši x procent ze zisku. Spolu s tím doporučuji vždy uvažovat přibližně jen 50% obsazenost, abyste byli na straně bezpečnosti. Dle těchto parametrů si předem propočítejte investici tak, abyste měli pokryté alespoň veškeré náklady, a nemuseli na provoz apartmánu doplácet z vlastních zdrojů. A chcete-li využívat apartmán i pro své potřeby, předem se zajímejte o podmínky dané správcovskou firmou a developerem. Často se stává, že pro zajištění určité míry výnosnosti, mají majitelé jen omezený počet týdnů v roce, kdy mohou využít svou nemovitost pro sebe.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka