Nejen o koupi nemovitosti se zájemci občas „perou“. Pronájem nemovitosti může být též velmi atraktivní pro více zájemců najednou. V tomto článku nebudu rozebírat, jak nejlépe vybrat toho nejlepšího nájemníka, ale zkusím vám naopak poradit, jak ze sebe toho nejlepšího nájemníka v očích majitele a realitního makléře udělat tak, abyste byli do pronájmu vybráni právě vy.
Cílem tohoto textu rozhodně není doporučení, abyste ze sebe dělali někoho jiného a záměrně říkali nepravdu. Spíše jde o to, že někteří zájemci o pronájem se moc neprojevují, při prohlídce nemovitosti k pronájmu jsou spíše „zakřiknutí“/stydliví a mnohdy se zdráhají na cokoli se zeptat. A přesně toto je škoda, byť je pochopitelné, že někdo je například introvert a vůbec nemá potřebu, či chuť o sobě vyprávět.
Základem úspěchu je dobrá komunikace. Pokud vám o pronájem skutečně jde, spíše než e-mail, zvolte telefonát. Pokud se realitní makléř, či přímo majitel, před prohlídkou telefonátem neujistí, že termín a čas z vaší strany platí (mnohdy se objednáváte na prohlídku i několik dní dopředu), nebojte se rychlým telefonátem potvrdit vaši účast. Na prohlídku se snažte dorazit včas. Když vcházíte do nemovitosti, raději se zeptejte, zda si máte vyzout boty (i když je byt prázdný a není vybaven). To svědčí nejen o vaší ohleduplnosti k věcem, ale i o tom, že jste čistotní. V průběhu prohlídky vůbec nešlápnete vedle, když se budete zajímat o to, kdo je majitel a co například dělá. Stejně tak i zda má s danou nemovitostí v horizontu x let v plánu i něco jiného, než je dlouhodobý pronájem. Velmi dobře působí, když nabídnete kontakt na stávajícího pronajímatele kvůli referencím na vaši osobu. Zajímejte se i o pojištění nemovitosti/domácnosti. Velké plus, kterým můžete nasbírat body, je uzavřené pojištění odpovědnosti (tzv. „pojistka na blbost“). Stojí pár korun a zpravidla se vztahuje i na nahodilé události v běžném životě (není vztaženo jen na rozbití vybavení v pronajatém bytě, či vytopení souseda). Uzavřením pojištění dáváte najevo, že jste zodpovědní a snažíte se mít pokrytá rizika. A pořád platí, že jsme jenom lidi, tudíž stát se může cokoli komukoli.
Pracovní smlouvu na dobu neurčito asi sami neovlivníte, máte-li ji na dobu určitou, nicméně může vám pomoci nabídka na složení vyšší vratné kauce. Pokud není nemovitost uklizená, vymalovaná, či je potřeba opravit nějakou drobnost, dosti majitelům bývá sympatické, když zájemce o nájem řekne, že si tyto drobnosti pořeší klidně sám. Dosti majitelům to uvolní ruce a zároveň je to pro ně indicie, že po nich nebudete chtít každou prkotinu, že budete pravděpodobně celkem samostatní. Zároveň nikoho neurazíte dotazem, zda si můžete navrtat do zdi např. poličky, atd. Tím zase dáváte najevo skutečnost, že nechcete v nemovitosti provádět něco, s čím by majitel nemusel souhlasit. Dotazem na jak dlouho bude nájemní smlouva uzavřena zase dáte najevo, že byste rádi v nemovitosti bydleli skutečně delší dobu. Čím menší fluktuace nájemníků, tím lépe, byť vás samozřejmě život může zavát téměř kamkoli a kdykoli. Velmi dobře působí i to, když nabídnete hrazení nájemného na delší dobu dopředu (například, že budete hradit vždy čtvrtletně, či půlročně celkovou sumu), nicméně protože nejsou ceny nájemného zrovna nízké, má takovou finanční možnost skutečně málokdo.
A na závěr, máte-li například špatnou zkušenost s nějakým pronajímatelem, nebojte se majiteli, či makléři vaši zkušenost a obavu sdělit. A třeba se i zeptat, jak to vidí, či jak by v takovém případě jednal sám majitel. Výše uvedené „rady“ mohou vypadat jako primitivní, nicméně jako v mnoha jiných věcech v životě – detaily a drobnosti mohou rozhodovat.