Články | Jak se vyhnout exekuci?

Jak se vyhnout exekuci?

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Jak se vyhnout exekuci?
21 června, 2020

Jak se vyhnout exekuci

Ne každý člověk je tak zodpovědný, nebo má takové štěstí, že ho nepotká v životě svízelná situace, která by zapříčinila neschopnost platit finanční závazky. Vždycky to není o nezodpovědnosti. Komukoli z nás se může stát, že přijde o práci, nebo pomůže někomu třeba ručením, a ten někdo je nezodpovědný. Nebo může nastat i horší varianta, kdy člověka potká úraz, či nemoc, nebo rodinu zasáhne ta nejhorší tragédie.

Obsah tohoto článku není ani tak o tom, jak se exekuci vyhnout, jako spíše jak jí zabránit, aby vůbec nenastala. Vyhýbáním se  a neřešením situace si většina lidí spíše svou návrhovou situaci naopak zhorší. Co tedy dělat a jak postupovat?

Jsou situace, které na vás spadnou „z čistého nebe“ jako blesk. Ty prostě předpokládat nemůžete a na ně není připraven nikdo. Pokud zemře jeden z živitelů rodiny, je logické, že při této tragédii není první věc, která vám proběhne hlavou: „Musím platit účty!“ Provozní věci začnete řešit až s určitým odstupem. Samozřejmě v době kapitalismu bohužel nikoho nezajímá, co se vám přihodilo.

U jiných situací, které jsou častější, však budoucí platební neschopnost předpokládat lze. Jestli-že přijdete o práci, nebo máte úraz, se kterým jste na nemocenské, příjem vám začne rapidně klesat. Nečekejte na okamžik, kdy z účtu neodejde splátka hypotečního úvěru kvůli nedostatku financí. Zavolejte do banky předem, sjednejte si schůzku, informujte banku o vašem problému, a zjistěte možnosti. Máte-li jakýkoli úvěr sjednaný od klasické bankovní instituce (nikoli od nebankovní instituce), nikdy se nestane to, že by na vás banka okamžitě poslala exekutora. A kor ne v případě, kdy přijdete nastalou situaci řešit sami od sebe s předstihem. Pro každou bankovní instituci je lepší domluvit se např. na splátkovém kalendáři. Banky jsou schopné snížit vám výši měsíčních splátek úvěrů na určitou dobu (např. půl roku). Vždy je pro banku lepší zvládnout situaci dohodou jen mezi ní a klientem (bez exekutora, či postupování pohledávek jiným věřitelům).

Co ale dělat, když nezareagujete dostatečně včas? Neoznámili jste své finanční problémy sami od sebe a přišla na ně banka sama až tím, že jí od vás nepřišla měsíční splátka? A vám následně začaly chodit do schránky dopisy s výzvami k uhrazení závazků s výstrahou, že pokud nezaplatíte, postoupí banka k dalšímu kroku – k exekutorovi? Tato návrhová situace není růžová, ale dokud jde „jen“ o výzvy a výstrahy, je to ještě relativně dobré. Pořád máte možnost s bankou vejít do jednání a zkusit vymyslet alternativní řešení bez účasti exekutora.

Nejdůležitější je nestrkat hlavu do písku, ale postavit se problému čelem. A pokud není řešením splátkový kalendář, může vám pomoci prodej nemovitosti. I s touto variantou banku seznamte a zkuste si vyjednat dostatek času na to, abyste nemuseli prodat svou nemovitost ve spěchu za zbytečně příliš nízkou cenu. Ano, rychlost prodeje na místě jistě je, ale prodat nemovitost jde rychle i s rozumnou „ztrátou“. Optimální je pro tuto alternativu oslovit schopného a zkušeného realitního makléře, který dokáže prodej nemovitosti nastavit tak, abyste neztráceli čas a zbytečně peníze z prodeje.

Komunikujte, vyjednávejte. A především řešte situaci rychle, ale ne zbrkle.

Co dělat, když už se exekuci nevyhnete? O této fázi se dozvíte více v dalším článku.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka