Zabezpečení nemovitosti je v dnešní době spoustu. Od základních zámků, jimiž se zamykají hlavní vchodové dveře od nemovitosti, přes bezpečnostní závory se zámky vyšší bezpečnostní třídy, až po moderní technologie v podobě čidel a kamer. Pro jaký typ zabezpečení se rozhodnout a dle čeho si správně vybrat osobu/firmu, která má zkušenosti, a dokáže vhodné zabezpečení jak doporučit, tak i nainstalovat?
Začneme-li úplně od začátku, naprostým základem bezpečnosti jsou kvalitní vchodové dveře. Vždy samozřejmě nemusí platit, že to nejdražší je zároveň nejlepší a v tomto případě nejbezpečnější, ale pocit jistoty určitě nezískáte s obyčejnými lehkými dveřmi uzamykatelnými levným zámkem. Ideální stav vstupních dveří do vaší domácnosti je ve chvíli, kdy vám zkušená osoba řekne, že by zloději raději „prošli zdí“, než se k vám dobývali přes dveře. A nutně to nemusí být ten nejdražší výrobek na trhu. Variant dveří a zámků s různými ocelovými prvky, atd. je v dnešní době mnoho a v různých cenových kategoriích.
Při promýšlení, jestli a jaké bezpečnostní zařízení kromě kvalitních vchodových dveří s kvalitním zámkem ještě pořídit, je nasnadě si uvědomit, o jakou nemovitost se jedná. Kde je umístěná, jak často je obývaná, a co by pro vás ztráta věcí uvnitř objektu znamenala. Za nejvíce „ohrožené“ nemovitosti jsou považovány primárně přízemní byty v bytových domech. O to více v bytových domech, kde není kamerový systém. Dále rodinné domy, u kterých je snadno poznatelné, že nejsou majitelé přítomni, např. že odjeli na dovolenou (několik dní žádný pohyb kolem domu, ve večerních hodinách se nesvítí, poštovní schránka „přetéká“, atd.). A spolu s nimi také rekreační objekty, které se přes část roku třeba vůbec aktivně nevyužívají, nebo jen velmi nárazově. Náchylné jsou taktéž byty s balkony/lodžiemi, po kterých se mohou nevítaní hosté vyšplhat, byty s předzahrádkami, atd. V dnešní době velmi schopných a vynalézavých zlodějů je z mého pohledu nezbytné chránit si svůj majetek. Jak tedy nešlápnout vedle s výběrem vhodného dodavatele zabezpečení?
Budeme-li hovořit o vyšším stupni zabezpečení jako jsou alarmy, kamery, atd., je vhodné vybírat na základě čtyř základních indicií. První je ideálně doporučení rodiny/známého, který má s některým produktem a firmou již kladnou zkušenost. Jelikož se nacházíme v době internetové, o něčem budou svědčit i reference uživatelů a zákazníků zabezpečovacích firem. Dále doporučuji zaměřovat se při výběru i na nabídku poskytnutí určitého servisu a přídavných služeb (pravidelné kontroly, možnosti napojení na pult centrální ochrany s výjezdovou službou, atd.). Neznamená to, že musíte využít všechny nabízené služby, ale minimálně vám rozsah služeb napoví, jestli se jedná o „profíky“, či spíše jen o „podomní prodejce“. Čtvrtým ukazatelem, na který doporučuji hodně se zaměřit, je jednání se zástupcem dané společnosti. Osoba, se kterou budete ohledně zabezpečení jednat, by se rozhodně neměla zeptat jen na to, co je to za nemovitost a kam a co chcete umístit. Opravdu kompetentní člověk by se vás měl zeptat i na provoz a dispozici nemovitosti. Pouze podle chodu vaší domácnosti a dle dispozice s umístěním nemovitosti, je schopen vhodně poradit, co je vhodné/dostačující a kolik a čeho bude nutné v nemovitosti umístit, aby vám zabezpečení splňovalo vaše očekávání. Důležitý je rozbor různých zákrytových úhlů v rozích, pohyb dětí, dokonce i pohyb domácího zvířete. Dále možnost mít otevřená okna, či balkonové dveře, při horkých letních nocích tak, abyste mohli v klidu větrat, ale zároveň se nebáli nezvaného hosta. Správné nastavení a instalace různých poplašných zařízení v dnešní době již propojených i s „chytrými“ telefony, je důležité nejen z hlediska vaší ochrany (abyste nevyhodily peníze za něco, co je špatně nainstalované, a co vám tudíž neplní potřebnou funkci), ale i z hlediska dobrých sousedských vztahů. Pro věčně bezdůvodně houkající sirénu byste si nevybudovali dobré sousedské vztahy, ani pokud byste každou neděli sousedům nosili nějakou tu po domácku upečenou pozornost ke kávě. :)