Rozhodli jste se pro stavbu vašeho vysněného bydlení a jste ve fázi hledání vhodného pozemku? V tento moment máte šanci předejít komplikacím a rizikům, které u pozemků nejsou na první pohled vidět. Jak tedy na to?
V inzerci vám „padne do oka“ na první pohled pro vás vhodný pozemek. Vyhodnotíte si, zda je inzerovaná cena pro vás adekvátní. Sednete do auta a jedete se podívat jak na samotný pozemek, tak si i prohlédnout jeho bezprostřední okolí a danou lokalitu. Pozemek se vám líbí, okolí je příjemné, lokalita pěkná s občanskou vybaveností a dobrou dostupností, cena je přijatelná. Váš závěr = jasná volba? Omyl! V tuto chvíli jste na začátku.
Po prvotním vyhodnocení se primárně zajímejte o územní plán obce. Územní plán jasně definuje, zda a jaký typ stavby lze v konkrétním místě postavit. V textové části územního plánu se dozvíte podrobné parametry, případně omezení, které je nutné při výstavbě dodržet. Podmínky výstavby si poté porovnejte s vaší představou budoucího bydlení. Chcete-li např. dvoupatrový dům, můžete narazit, neboť vám územní plán bude povolovat pouze přízemní stavbu, apod. Dospějete-li k závěru, že podmínky územního plánu jsou v souladu s vaší představou o budoucím bydlení, přistupte k dalšímu kroku.
Co není vidět, neznamená, že není. I když vám územní plán dovoluje postavit si přesně to, co máte v plánu, vyhráno zatím není. V případě pozemku určeného pro zastavění je nutné zjistit všechny tzv. správce sítí a vyžádat si jejich stanovisko s ohledem na váš záměr. Zda vám výstavbu povolí, nebo případně zda jste schopni dům postavit při splnění jejich případných omezení. Je-li u hranice pozemku např. sloupek, je téměř každému jasné, že správcem dané sítě bude dodavatel elektřiny. Nicméně u většiny pozemků je množství správců sítí mnohem větší. Je potřeba zjistit jaké kabely a případně ochranná pásma přes pozemek nebo kolem pozemku vedou. Velmi často se jedná o různé telekomunikační sítě, kanalizace, vodovody, ale může to být i „kabeláž“ ministerstva obrany, apod. Co se týče ochranných pásem, i toto je nutné do důsledku zjistit, neboť zde bývají velká omezení pro výstavbu. Např. u ochranného pásma vodního zdroje II. stupně si nebudete moci vybudovat vlastní studnu na pozemku. V tu chvíli to pro vás signalizuje, že budete závislí na připojení např. k obecnímu vodovodu. Je nutné si ověřit, že vám obec napojení umožní a také jak daleko od pozemku se přípojka nachází, jinak budete „na suchu“.
Podstatnou informací je ověření i záplavového území. To, že se pozemek nachází v záplavovém území, neznamená, že na něm nelze stavět. Znamená to nemožnost pojištění nemovitosti pojišťovnami, nebo minimálně sjednání pojištění za vyšší náklady a samozřejmě riziko, že čas od času můžete být „vyplaveni“.
A na závěr tohoto článku, avšak v neposlední řadě zjistěte právní stav pozemku. Tzn. veškerá zatížení pozemku, zda na něm nejsou závažná omezení v podobě exekucí, věcných břemen, apod., nebo například problém s přístupovou cestou.