Články | Jak koupit nemovitost - 1. část

Jak koupit nemovitost – 1. část

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Jak koupit nemovitost – 1. část
30 srpna, 2020

Jak koupit nemovitost - 1. část

Příprava na koupi

Před samotným zahájením hledání vhodné nemovitosti si v klidu sedněte, vezměte do ruky papír a tužku, a nejen v hlavě si ujasněte, co od budoucího bydlení očekáváte. Při výběru nemovitosti hraje roli mnoho parametrů, které má každý z nás jiné. Množství času tráveného každodenní cestou do práce, příroda, dopravní dostupnost, občanská vybavenost, již hotová nemovitost k nastěhování, nebo možnost přizpůsobit si ji „k obrazu svému“, finanční možnosti, či výše investice, kterou jste ochotni a schopni dát. To však není vše. Ujasněte si, co je pro vás prioritou a nad čím jste spíše ochotni „přimhouřit oko“, neboť žádná již postavená nemovitost není v daném místě a čase 100% ideální, pokud nemáte možnost postavit si ji sami, jak vy chcete a kdekoli byste si přáli.

Stanovení/zjištění finanční investice

Druhý krok úzce souvisí s přípravou na koupi. Je nezbytné vědět, jaké máte finanční možnosti, popř. kolik jste do pořízení nemovitosti ochotni investovat. 80% kupujících financuje koupi úvěrem. Zjistěte si, na jakou výši dosáhnete, za jakých podmínek a předpokladů, co to pro vás bude znamenat každý měsíc, v jaké jste situaci teď a v jaké budete nejpravděpodobněji v budoucnu. Udělejte to hned, než začnete po jakékoli nemovitosti „pokukovat“. Je totiž dost možné, že se budete muset vrátit k bodu č. 1, a své parametry a požadavky trochu poupravit. Ušetříte si mnoho času zbytečnými prohlídkami nemovitostí, na které finančně nedosáhnete. I v případě dostatku peněz zvažte vaši investici. Je důležité vědět, jaká je návratnost, a jestli se vám daná investice vyplatí. Není nic horšího, než „dotovat“ něco, co vám původně mělo generovat zisk, či se případně zisku vůbec nedočkat.

Vyhledávání nemovitosti, zjišťování informací

Činnost nejvíce časově náročná, a možná právě z důvodu chtění uspořit čas, i nejčastěji podceňovaná. Tuto činnost lze nazvat „černou prací“. Spoustu času, který není nikde vidět. Hodiny, dny, týdny, kdy se můžete věnovat mnohem příjemnějším či užitečnějším činnostem, než surfováním po internetu, načítáním informací, vyhledáváním, porovnáváním ceny s jinými nabídkami, obvoláváním, domlouváním si termínů prohlídek, atd. Je potřeba si uvědomit, kolikrát za život kupujete nemovitost, a proto byste tuto časově náročnou činnost měli dělat opravdu na 100%. Úspora času v této fázi bývá často na úkor vašeho času a nervů v budoucnu. Stačí podcenit a nezjistit jednu věc o nemovitosti a nikoho nebude zajímat, že vám to druhá strana neřekla, když jste se neptali. A stává se i to, že vám to neřekne, i když se ptáte. Buď záměrně, nebo to sama jednoduše neví a nehodlá se tím zabývat. Žijeme ve světě, kdy je potřeba důsledně zjišťovat, zajímat se, atd. Důvěřovat můžete, prověřovat musíte! Nebudete-li to dělat, může vás to později stát mnoho peněz, času, nervů, a může vám to „nabourat“ i vaše plány do budoucna. Na pozdější námitky často nebývá brán zřetel.

Prohlídka nemovitosti

Viděli jste fotky, přečetli si popis inzerátu, na něco se po telefonu majitele či makléře doptali, máte adresu a „hurááá“ na prohlídku? I zde je nutná příprava. To, že má kuchyňská linka červenou barvu a že jsou v koupelně béžové obklady, to už možná víte z fotek. Takže na co je potřeba se zaměřit? Prostornost, která není z fotek vidět. Světlo v nemovitosti. Dle typu nemovitosti (zrekonstruovaný objekt, nový objekt, starý objekt, rozestavěný objekt,…) byste se měli při prohlídce zaměřit na možná rizika – nehospodárné SVJ, chroničtí „vytápěči“ žijící o patro výš, sousedé, čistota společných prostor, kvalita provedené rekonstrukce a použitých materiálů, těsnost a funkčnost oken, dveří, plísně, vlhkost, atd. Kupujete nemovitost, za kterou nebudete platit „pár peněz“ jako za nákup v Tescu. Proto pokud vás daná nemovitost opravdu zajímá, vezměte si s sebou na prohlídku člověka, který je schopen upozornit vás na případné technické problémy nemovitosti a který dokáže odhadnout nákladnost na opravy, či rekonstrukci, apod.

Rozhodnutí zda koupit, či nikoli

Viděli jste nemovitost již i fyzicky, jste si jistí, že o ní máte zjištěno vše potřebné a důležité. Co teď? Ještě jednou se zamyslete, zda opravdu není něco, co by vás mohlo překvapit (právní vady, věcná břemena, budoucí výstavba v blízkosti objektu, atd..) Není toho málo a není to legrace. Poté se vraťte k bodu č. 1 a 2 a „napasujte“ vámi stanovené priority na tuto konkrétní nemovitost. V kolika bodech dochází ke shodě? V polovině? Není to málo? Nebo snad v 80%? V tolika? A převažuje shoda u těch prioritních požadavků, nebo převládá u těch, o kterých jste na začátku rozhodli, že dokážete „přimhouřit oko“? Emoce jsou hezká věc, ale i sebevětší nadšení např. ze vzhledu nemovitosti může po čase vystřídat otrávení či vztek z každodenní ztráty času dojížděním do práce, protože nemovitost nesplnila vaši základní prioritu – např. dojezd max. do 40 min. Koupili jste hezčí nemovitost, než jaké byly v daný čas „k mání“, a třeba i za dobrou cenu, ale k čemu vám to je, když se jezdíte domů jen vyspat a ani si tu zahradu, terasu, či útulnost obývacího pokoje neužijete? Mějte na mysli, že upravit nemovitost můžete vždy a všude, ale pokud zvolíte pro vás nevhodné místo, nepřemístíte ji. A takto je nutné zvážit jakoukoli vaši prioritu, nejen časovou. Bez emocí, střízlivě a reálně.

 

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka