Hledání vhodné nemovitosti ke koupi je občas běh na dlouhou trať. A pokud opravdu chcete do určité doby nemovitost koupit, je potřeba zamezit tomu, abyste takzvaně „nepřebrali“.
Ať už hledáte nemovitost na investici, nebo pro vlastní bydlení, novostavbu, nebo starší nemovitost, po rekonstrukci, či před rekonstrukcí, vždy je potřeba si uvědomit, že jestliže si nemovitost nepostavíme sami přesně tak, jak chceme, a přesně tam, kde chceme, nikdy nebude stoprocentně splňovat všechny naše požadavky a představy. Jestliže takovou nemovitost hledáte, tak buď musíte být takřka nenároční na požadavky, nebo se připravte, že budete hledat velmi, velmi dlouho. A to nikoli v řádech měsíců, ale spíše let. A možná se to ani nepovede.
Cílem tohoto článku rozhodně není vysílat negativní vlny, nebo myslet skepticky. Cílem je rada, jak hledat efektivně, aniž byste „přebrali“, a tím prodlužovali dobu hledání. Pokud na začátku samotného hledání připustíte, že ne všechny vaše požadavky a priority jsou tak stěžejní, abyste kvůli tomu odmítli i nemovitosti, které splňují např. „jen“ 80% z vašeho očekávání, bude to pro vás snazší.
Ještě, než začnete s hledáním nemovitosti, uvědomte si, jaký důvod vás přiměl k tomuto kroku. Tento důvod je dobré mít stále na pozadí, neboť zpravidla bývá tou nejdůležitější prioritou, ze které bohužel v průběhu hledání začne spousta kupujících slevovat ve prospěch jiných, avšak paradoxně méně podstatných parametrů. A pak si zpětně říkají, proč koupili to, co koupili, neboť jim nemovitost neřeší hlavně to, co je tížilo nejvíc. Jestliže byl spouštěčem koupě nemovitosti malý prostor, ve kterém vás již nebavila, či dokonce rozčilovala, každodenní stísněnost, měl by být pro vás hlavní prioritou především dostatečný prostor, byť mnohdy na úkor času. Čím větší nemovitosti, tím dražší, což mnohdy vede z důvodu omezeného finančního rozpočtu k nutnosti poohlédnout se po lokalitách dále od centra, či na okraji města. Jestliže vás naopak unavuje každodenní dlouhé dojíždění za prací z místa bydliště, je potřeba se možná smířit s o něco menším prostorem pro bydlení, avšak získáte časový komfort. Přibližně pouhých 10% kupujících si může dopřát koupit nemovitost, která jim bude vyhovovat z 95%. Většina z kupujících (cca 90%) však stále sleduje tzv. „poměr cena x výkon“. Většina kupujících tedy musí upřednostnit určité priority, nad jinými potřebami, které jsou méně podstatné. Jestliže patříte do zmíněných 90%, tedy potřebujete sledovat poměr cena x výkon, ale zároveň nejste ochotni slevovat ze svých požadavků, budete hledat, hledat, hledat… a stále nic nekupovat.
Před zahájením hledání doporučuji sepsat si vaše požadavky, a ty následně seřadit podle důležitosti. Nezapomeňte i na požadavek týkající se ceny! Máte-li cenový limit, určitě sehraje cena svou značnou roli ve výběru nemovitosti, a proto se tento bod zpravidla nemůže nacházet na posledních příčkách vašich priorit. Jakmile budete mít body sepsané a hlavně seřazené od nejdůležitějších po méně podstatné, sami uvidíte, že o to rychleji budete filtrovat nabízené nemovitosti, a nebudete trávit zbytečný čas nabídkami, které vás sice něčím zaujaly, ale nakonec stejně dojdete k tomu, že vám neřeší vaše nejdůležitější potřeby. Např. je-li jednou z hlavních priorit přítomnost výtahu v bytovém domě, automaticky neprohlížejte nabídky bytů, které nejsou buď v přízemí, nebo jsou v patře bez výtahu, ačkoli by se vám vzhledově takové nemovitosti líbily sebevíc. Dle vámi sepsaného seznamu priorit sami začnete postupně vnímat lepší efektivnost v hledání. Zároveň se může stát, že s některými prioritami budete časem „hýbat“ (měnit jejich pozici v žebříčku důležitosti) z důvodu, abyste se rychleji a lépe přiblížili realitě. A při úpravách, či vyškrtávání priorit naopak začněte zdola z opačného konce seznamu od těch nejméně podstatných.
Při vyhledávání té pravé nemovitosti je nejstěžejnější umět přijmout skutečnost, že kupovaná nemovitost nebude mít všech 100%, které byste rádi. Většina věcí je v životě o kompromisech a u nemovitostí to platí obzvlášť.