Nejen výrobní firmy nestíhají. S časem jsou na tom po největší „covidové vlně“ špatně i bankovní instituce. Jaké termíny si při koupi nemovitosti nastavit do smluv, abyste byli na straně bezpečnosti?
Ta tam je doba, kdy nejen prodeje, ale i financování „jelo jako po másle“. Prodeje „jedou jako po másle“ stále, ale rychlost úkonů souvisejících s vyřízením a schválením hypotečního úvěru rapidně zpomalila. Již na jaře tohoto roku jsem v jednom ze svých článků upozorňovala na o něco delší termíny. V současné chvíli na konci léta je situace mnohem horší. Zpomalení se týká plošně všech bankovních institucí a velmi často se běžné lhůty nejen zdvojnásobily, ale dokonce i ztrojnásobily. Současné úkony trvají místy dokonce až trojnásobek času oproti loňským lhůtám. Dokonce i tak rychlá záležitost, jako je online ocenění nemovitosti, může trvat místo pár dnů i několik týdnů.
Dnes více, než kdy jindy platí, že fyzickým prohlídkám nemovitostí by mělo předcházet zjištění vlastní bonity. Tzn., zda jste bonitní z hlediska příjmů i z hlediska celkové zaúvěrovaností. Jak vysoké LTV pravděpodobně unesete s ohledem na maximální možnou měsíční splátku a obecně, na jak vysoký úvěr vám banka půjčí. Úplným základem je rovněž ověření bankovních registrů.
Každá koupě nemovitosti zpravidla začíná její rezervací, tzn. podpisem rezervační smlouvy. Od roku 2015 do roku 2020 skutečně stačil pouhý jeden měsíc na to, aby měli kupující všechny oficiality ohledně hypotečního úvěru vyřízené a mohlo se tak přistoupit k podpisu kupní smlouvy. V současné době z praxe doporučuji dohodnout se na minimálně dvouměsíční a v lepším případě tříměsíční rezervaci. A následně v kupní smlouvě se dohodnout na tří až čtyřtýdenní době pro načerpání hypotečního úvěru do úschovy.