Články | Díky koronaviru roste nabídka dlouhodobých pronájmů

Díky koronaviru roste nabídka dlouhodobých pronájmů

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Díky koronaviru roste nabídka dlouhodobých pronájmů
12 dubna, 2020

Díky koronaviru roste nabídka dlouhodobých pronájmů

Každá změna na trhu znamená pozitivum pro jednu stranu a zároveň negativum pro stranu druhou. Současné období koronavirové pandemie začíná výrazně měnit trh v oblasti pronájmů. „Na koni“ tak začínají být primárně nájemníci.

V prvních chvílích pocítili dopad koronavirové pandemie hlavně provozovatelé krátkodobých pronájmů. Zavřením hranic, jako jedno z mnoha opatření pro zamezení šíření nákazy, však nebudou „trpět“ pasivní příjmy jen provozovatelů Airbnb. Tito provozovatelé zpravidla obratem sáhli po možnosti nabídnout své nemovitosti k dlouhodobému pronájmu. Tím sice nedosáhnou na stejné příjmy, na které jsou zvyklí, ale „lepší něco, než nic“. Tímto krokem se postupně zvyšuje počet nabídek dlouhodobých pronájmů a začíná se vyvažovat nabídka a poptávka. Dřívější nedostatek nemovitostí určených pro dlouhodobé pronájmy se tak začíná měnit v početnou nabídku na trhu. Z tohoto důvodu dopad postupně nepociťují jen provozovatelé krátkodobých pronájmů, ale i majitelé nemovitostí, jež své nemovitosti pronajímají, či se chystají pronajmout na dobu jednoho roku a déle. Cokoli, čeho je nebo začíná být na trhu dostatek, mění i svou tržní cenu. Větší nabídka zamezuje přetlaku počtu nájemníků na jednu nemovitost. Ti si postupně mohou začít vybírat a v důsledku toho, aby pronajímatelé získali seriózního nájemníka, budou nuceni ho zaujmout nejen nemovitostí samotnou, ale i nabízenou cenou pronájmu.

A co nájemníci, kteří si dohodli nájemné za tržní cenu těsně před vznikem koronavirové pandemie? I v jejich případě si majitelé nemovitostí nemohou zrovna „libovat“. Z důvodu pandemie spousta zaměstnaných, či podnikajících osob přišla částečně, či zcela o příjmy. A týká se to i nájemníků v dlouhodobě pronajatých nemovitostech. Omezení ve výkonu povolání způsobuje problémy s placením nájemného, a proto mohou nájemníci požádat své současné pronajímatele o snížení nájemného na určitou dobu. Zda stávajícím nájemníkům majitelé nemovitostí vyhoví, je zcela na nich, nicméně neměli by zapomínat, že tržní nájemné postupně klesá, a proto si může současný nájemník snadněji najít náhradní bydlení za nižší náklady. A při následném obsazování nemovitosti jiným nájemníkem s největší pravděpodobností nedosáhnou stejně vysokého nájemného, jaké měli sjednané v době před koronavirovou epidemií (pokud měli i před pandemií nájemné nastavené na jeho tržním maximu). Každý z pronajímatelů by si měl pečlivě zvážit, zda raději vyhovět současnému nájemníkovi, který je již osvědčený, nebo zda se vrátit na začátek a „testovat“ opět novou/cizí osobu.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka