Každá změna na trhu znamená pozitivum pro jednu stranu a zároveň negativum pro stranu druhou. Současné období koronavirové pandemie začíná výrazně měnit trh v oblasti pronájmů. „Na koni“ tak začínají být primárně nájemníci.
V prvních chvílích pocítili dopad koronavirové pandemie hlavně provozovatelé krátkodobých pronájmů. Zavřením hranic, jako jedno z mnoha opatření pro zamezení šíření nákazy, však nebudou „trpět“ pasivní příjmy jen provozovatelů Airbnb. Tito provozovatelé zpravidla obratem sáhli po možnosti nabídnout své nemovitosti k dlouhodobému pronájmu. Tím sice nedosáhnou na stejné příjmy, na které jsou zvyklí, ale „lepší něco, než nic“. Tímto krokem se postupně zvyšuje počet nabídek dlouhodobých pronájmů a začíná se vyvažovat nabídka a poptávka. Dřívější nedostatek nemovitostí určených pro dlouhodobé pronájmy se tak začíná měnit v početnou nabídku na trhu. Z tohoto důvodu dopad postupně nepociťují jen provozovatelé krátkodobých pronájmů, ale i majitelé nemovitostí, jež své nemovitosti pronajímají, či se chystají pronajmout na dobu jednoho roku a déle. Cokoli, čeho je nebo začíná být na trhu dostatek, mění i svou tržní cenu. Větší nabídka zamezuje přetlaku počtu nájemníků na jednu nemovitost. Ti si postupně mohou začít vybírat a v důsledku toho, aby pronajímatelé získali seriózního nájemníka, budou nuceni ho zaujmout nejen nemovitostí samotnou, ale i nabízenou cenou pronájmu.
A co nájemníci, kteří si dohodli nájemné za tržní cenu těsně před vznikem koronavirové pandemie? I v jejich případě si majitelé nemovitostí nemohou zrovna „libovat“. Z důvodu pandemie spousta zaměstnaných, či podnikajících osob přišla částečně, či zcela o příjmy. A týká se to i nájemníků v dlouhodobě pronajatých nemovitostech. Omezení ve výkonu povolání způsobuje problémy s placením nájemného, a proto mohou nájemníci požádat své současné pronajímatele o snížení nájemného na určitou dobu. Zda stávajícím nájemníkům majitelé nemovitostí vyhoví, je zcela na nich, nicméně neměli by zapomínat, že tržní nájemné postupně klesá, a proto si může současný nájemník snadněji najít náhradní bydlení za nižší náklady. A při následném obsazování nemovitosti jiným nájemníkem s největší pravděpodobností nedosáhnou stejně vysokého nájemného, jaké měli sjednané v době před koronavirovou epidemií (pokud měli i před pandemií nájemné nastavené na jeho tržním maximu). Každý z pronajímatelů by si měl pečlivě zvážit, zda raději vyhovět současnému nájemníkovi, který je již osvědčený, nebo zda se vrátit na začátek a „testovat“ opět novou/cizí osobu.