Články | Co je nebankovní zástava?

Co je nebankovní zástava?

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Co je nebankovní zástava?
31 října, 2020

Co je nebankovní zástava?

Zástavní právo na nemovitosti není v dnešní době nic zvláštního. Koupi nemovitosti pomocí hypotečního úvěru řeší  cca 70% kupujících. U každé zástavy by však jak kupujícího, tak i prodávajícího mělo zajímat, celkové vyčíslení částky, kterou je nutné zástavci vrátit, aby bylo zástavní právo vymazáno. Může se totiž stát, že v době, kdy chce prodávající nemovitost prodat, se trh bude nacházet ve fázi nižších prodejních cen, než na jakou částku je k aktuálnímu dni vyčíslený celkový dluh. Toto by mělo prodávajícího i kupujícího zajímat vždy. Na co bych však chtěla v případě zástavy obzvlášť upozornit, je zástava od nebankovní instituce.

Ať už jste v roli prodávajícího, který zastavil svou nemovitost kvůli půjčce od nebankovního subjektu, nebo v roli kupujícího, který danou instituci při zájmu o koupi nemovitosti nalezl v listu vlastnictví, před prodejem je nutné získat souhlas s prodejem od této společnosti a spolu s tím i vyčíslení celkové dlužné částky.

Bohužel se velmi často u nebankovních subjektů setkávám s tím, že nejen, že jim majitel nemovitosti platí velmi vysoké úroky oproti úvěru od bankovní instituce, ale navíc si při prodeji nemovitosti tyto společnosti dost často vyčíslí různé další poplatky a pokuty za předčasné splacení, apod. Ač je spousta poplatků v dnešní době již protizákonných, i tak to mnohdy „zkoušejí“. Zároveň také dost často nespolupracují s jinými bankami v případě, kdy kupující potřebuje koupit pomocí hypotečního úvěru. Často je nutné realizovat prodej s kupujícím, který má hotovost. Ve většině případů totiž mají nebankovní zástavu vlastníci nemovitostí, kteří mají nouzi o peníze a nezvládali splácet např. svůj hypoteční úvěr od standardní banky, nebo se ocitli v takové životní situaci, kdy byli nuceni vzít si více úvěrů najednou, dost často i s vysokými úroky, a když už vše nezvládali splácet, pro klasickou banku byli předlužení. Ta jim úvěr nenavýšila či neposkytla a aby majitelé uspokojili a zaplatili většině věřitelům, rozhodli se pro refinancování a sloučení všech dluhů k té instituci, která byla ochotna jim v daný moment peníze půjčit. Vyplatila všechny věřitele, umístila si na nemovitost zástavní právo, a s klienty uzavřela úvěrovou smlouvu. Zpravidla je to však krok „z bláta do louže“. Vysoké úroky od nebankovních institucí znamenají zpravidla velmi vysoké splátky, které později vlastníci nemovitostí přestanou být schopni splácet. A dost často při jakémkoli „škobrtnutí“ (např. drobné zprodlení se splátkou) je trestáno nemalými pokutami, či z ničeho nic navýšením měsíčních splátek. Postupně tato situace začne být jako začarovaný kruh a majiteli, který pokud nezačne situaci řešit včasným prodejem nemovitosti, zbydou jen „oči pro pláč“, neboť zástavní věřitel dá na nemovitost exekuci a docílí prodeje nemovitosti v dražbě bez souhlasu majitelů.

Jste-li vlastník nemovitosti s nebankovní zástavou v situaci, kdy nezvládáte splácet:

  • nenechte svou nemovitost „spadnout“ do dražby,
  • zavčas začněte svůj dluh vůči nebankovní instituci řešit,
  • pokud je na Vás již vyvíjen i psychický nátlak ze strany věřitele, což se také velmi často děje, oslovte zkušeného realitního zprostředkovatele,
  • mějte přehled o tom, jaká je celková dlužná částka a jaké smlouvy jste s danou institucí kdy podepsali,
  • zjistěte, jaký je poměr hodnoty Vaší nemovitosti a celkové dlužné částky včetně nákladů (jsou situace, kdy je výše celkových dluhů vyšší než cena, za kterou jste schopni v daný čas na trhu nemovitost prodat)

Jste-li zájemce o koupi nemovitosti od majitele s nebankovní zástavou:

  • zjistěte, jaký typ věřitele má na nemovitosti zástavu,
  • zjistěte, v jaké výši jsou celkové dluhy,
  • chtějte znát podmínky, termíny splacení dluhu a s tím i podmínky pro výmaz zástavního práva.

Není zástavní právo jako zástavní právo, proto u zástavy ve prospěch nebankovní instituce buďte při převodu obezřetní, snažte se být o krok napřed a neřešte vše na poslední chvíli. Nejedná se o exekuci, stále jde pouze o zástavní právo, ale dost často bývá u těchto věřitelů malý krůček ke spadnutí majitele nemovitosti do exekuce.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka