Články | Co dělat, když mám exekuci na nemovitosti?

Co dělat, když mám exekuci na nemovitosti?

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Co dělat, když mám exekuci na nemovitosti?
28 června, 2020

Co dělat, když mám exekuci na nemovitosti?

Nezvládli jste hradit své finanční závazky a nepomohla ani dohoda s bankou? Co to pro vás znamená a je to opravdu konečná?

Mít v dnešní době úvěr není nic nestandardního. Nemít půjčené cizí peníze je spíše méně časté, než být zaúvěrovaný. A protože splacení např. hypotečního úvěru na pořízení vlastní nemovitosti není otázkou roku/dvou, ale zpravidla otázkou několika desítek let, je velmi pravděpodobné, že během takto dlouhé doby mohou nastat komplikace. Ty mohou způsobit náhlou neschopnost úvěr splácet. Od ztráty zaměstnání, přes úrazy,  až po nemoci, apod. Co dělat v situaci, že jste se nezvládli vyhnout exekuci na nemovitosti?

Skutečnost, že máte na své nemovitosti exekuční příkaz k prodeji nemovitosti, není úplně růžová. Nicméně neznamená to, že musíte pouze čekat na to, kdy a co s vámi bude. Máte-li umístěnou exekuci na nemovitosti, je pravdou, že se svou nemovitostí nemůžete neomezeně nakládat jako před umístěním exekuce. Je zde však několik variant.

Není-li vaše návrhová situace taková, že dlužíte tzv. „všude kam se podíváte“, máte možnost zkusit zrealizovat prodej své nemovitosti téměř běžným způsobem. Je-li váš dluh vůči věřiteli i s náklady na exekuční řízení v zanedbatelné výši vůči hodnotě vaší nemovitosti, lze prodat vaši nemovitost většině běžných kupujících. Samozřejmostí je, že cena musí být nastavena zajímavě, aby byl kupující ochoten tento nestandardní prodej nemovitosti podstoupit. Na základě smluvní dokumentace se zaváže nejprve vyplatit váš dluh vůči věřiteli a náklady na exekuční řízení a vy se zavážete následně mu svou nemovitost prodat. Kupující musí být řádně a detailně seznámen s celou situací a postupem, aby nedošlo k jeho ohrožení, či ohrožení toho, že celá transakce „spadne“ kvůli nedostatečné neinformovanosti. Jak to, že je tento postup možný?

Ve chvíli, kdy vám exekutor zapíše na vaši nemovitost exekuci, není to o tom, že vám rovnou během pár dní vtrhne do domácnosti a zabaví váš majetek. Vždy nejdříve posílá výzvy k uhrazení dluhu a nákladů na exekuční řízení. Po doručení této výzvy máte zpravidla 30 dní, než začne činit další kroky. Není to sice mnoho času, ale lepší nějaký čas, než žádný. Když je prodej správně uchopen, lze ještě v tomto čase prodej uskutečnit za relativně příznivou prodejní cenu. Podstatná je však i komunikace s exekutorem. Bez jeho účasti nelze cokoli realizovat. A jak je o exekutorech známo, je potřeba mít určitý vyjednávací takt na to, aby vám vyhověl.

Jaká je druhá varianta, když máte dluhů více, nebo v takové výši, kterou si běžní kupující již vyhodnotí jako více rizikovou? Vykupující společnosti. I při této variantě je však nutná jak součinnost s exekutorem, tak i hlavně dobrý výběr. Vybrat společnost, která se zabývá výkupem nemovitostí v exekuci, není úplně jednoduché. Důležitá je nejen procentuální výše odkupní ceny po uhrazení dluhů, ale i to, abyste měli záruku, že vás následně nevyhodí ze dne na den „na dlažbu“.

Proč byste měli být aktivní a nenechat spadnout svou nemovitost do dražby? Existují dva podstatné důvody. Jedním je dosažení vyšší zbytkové ceny z prodeje nemovitosti, než které se zpravidla dosahuje při dražbách. A druhým důvodem je možnost individuálně si předem vyjednat dostatek času na vaše vystěhování. Při dražbě s vámi nikdo o času pro vystěhování diskutovat nebude. A pamatujte na to, že v těchto situacích není největším nepřítelem váš věřitel, nebo dluhy samotné, ale čas!

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka