1. Vybíráte nájem jen dle ceny nájemného?
Je jasné, že nájem využívá většina lidí z důvodu nedostatku peněz na to, aby si pořídila vlastní bydlení. Z finančních důvodů je mnoho lidí limitovaných i při výběru pronájmu. Nicméně si dejte pozor na to, že to nejlevnější teď, nemusí být nejlevnější variantou v budoucnu. Serióznost musí být na obou stranách. Většinou se setkávám s tímto požadavkem ze strany pronajímatelů, ale od málo kterého nájemníka slýchávám požadavek na seriózního pronajímatele. Je to zarážející především v případě, kdy si k majiteli nastěhuje vlastní vybavení. Při zadluženosti a exekuci na majitele bytu se vás nikdo ptát nebude, jestli jste věci v bytě koupili vy, nebo majitel. Bránit se v tomto případě lze, ale jde o zdlouhavý proces dokazování, že jsou to vaše věci. Nehledě na to, že po celou tuto dobu máte věci již zabavené a nemůžete je užívat. Nejen cena nájemného je důležitá!
2. Máte vůbec možnost navrhovat změny v nájemní smlouvě?
Jistěže! Každá smlouva má dvě strany a nikdy nesmí být jen jednostranně výhodná. Je nutné mít přesně specifikovaná pravidla užívání nemovitosti, abyste předešli nepravdivému nařčení, že to či ono jste porušili, a na základě toho vás majitel např. připraví o střechu nad hlavou. I vy potřebujete být chráněni!
3. Sami či s někým?
I tato varianta si zaslouží zamyšlení. Mít spolubydlící je celkem běžná věc. Přináší to pozitiva v podobě úspory peněz (dělíte se o nájem), můžete tak najít i přátele, apod. Nezapomínejte však zvážit i to, že se o spoustu věcí budete dělit (kuchyně, koupelna, wc) a že každý člověk má jiné zvyky, jinou rutinu a i jinou povahu. Je-li nájemní smlouva psaná pouze na vás, majitele nebude zajímat, že vám váš spolubydlící nezaplatil svoji část. Pokud se do této varianty pustíte, přemýšlejte, komu spolubydlení nabídnete.
4. Můžete si do pronájmu kohokoli nastěhovat?
Přijímat ve své domácnosti můžete kohokoli. Pokud se však nebude jednat již jen o návštěvu, ale o nového člena domácnosti, jste povinni tuto skutečnost bezodkladně pronajímateli nahlásit. Toto oznámení musíte učinit nejpozději do 2 měsíců. Neučiníte-li tak, jedná se o hrubé porušení nájemních podmínek. Stejným způsobem musíte postupovat i v případě opačném, kdy se počet členů domácnosti sníží. Upozorňuji, že tato povinnost nemusí být nutně v nájemní smlouvě specifikovaná, neboť se vždy vychází z Občanského zákoníku! Nespoléhejte tedy na to, že když toto ustanovení ve své nájemní smlouvě nenajdete, hlásit nic nemusíte!
5. Kauce a stav bytu?
Kauce je v dnešní době při poskytování pronájmů běžnou věcí. U nezařízených, či standardně zařízených nemovitostí byste měli složit kauci ve výši jednoho měsíčního nájmu. U nadstandardně zařízených, či nadstandardně zrekonstruovaných nemovitostí se můžete setkat s kaucí ve výši dvou či více nájmů. Její účel je jasný – pokud v bytě cokoli zničíte, při odchodu z nájmu odnesete, co není vaše, či nezaplatíte celý nájem či jeho část, je pronajímatel oprávněn tuto kauci použít na pokrytí vámi způsobené ztráty. Ale co když bude pronajímatel nárokovat např. ztrátu či rozbití něčeho, co při vašem nástupu do pronájmu v bytě vůbec nebylo, nebo bylo již poškozené? Myslete na řádné přebírání nemovitosti do pronájmu, nejen zpětné předávání! Pronajímatel bude mít v ruce vaše peníze, tak ať se k vám bez problému zase zpátky dostanou.
6. Máte jako nájemník předkupní právo?
Předkupní právo nenáleží každému. Nejčastěji je uplatňováno při prodeji obecních (městských) bytů. Předkupní právo je zákonem dané v případě prvního prodeje, a to ať už se jedná o byt, či nebytový prostor pronajatý spolu s bytem v tomtéž domě. Předkupní právo mají nájemníci bydlící v domě, který vlastní jeden majitel, a to v případě, že dům není rozdělen na jednotlivé bytové jednotky (v katastru nemovitostí je objekt veden jako jedna nemovitost). Pokud nebude majitel prodávat dům jako celek a bude chtít prodat byty jednotlivě, vzniká vám, jako nájemníkům, předkupní právo. Na rozmyšlení máte 6 měsíců a v případě odmítnutí koupě se musíte po 6 měsících okamžitě vystěhovat – nebude-li vás chtít nový majitel bytu nechat v nájmu. Při prodeji chce logicky většina majitelů využít možnosti prodat nemovitost za co nejvyšší cenu, kterou vy třeba už nejste schopni nabídnout. Toto jim nemůžete „mít za zlé“. Pokud se nacházíte v roli nájemníka, na kterého se předkupní právo nevztahuje, měla by se na vás vztahovat výpovědní lhůta sjednaná v nájemní smlouvě, která vám poslouží pro nalezení náhradního bydlení.