Články | Kdy prodat, nebo pronajmout zděný byt, či dům?

Kdy prodat, nebo pronajmout zděděný byt, či dům?

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Kdy prodat, nebo pronajmout zděděný byt, či dům?
3 února, 2019

Kdy prodat, nebo pronajmout zděděný byt, či dům?

Ocitli jste se v roli pozůstalého, který zdědil nemovitost, ale bydlet v ní nechcete? Máte dvě možnosti. Byt či dům si ponechat a prostřednictvím pronájmu si zajistit pravidelný pasivní příjem, nebo jej prodat a získat jeho prodejem finanční prostředky jednorázově. Ať už se rozhodnete pro první, nebo druhou variantu, než začnete s nemovitostí jakkoli nakládat, předchází tomu dědické  řízení. Proč na toto upozorňuji?

V praxi se setkávám čas od času s majiteli, kteří jsou, nebo chtějí být rychlejší, než notáři, a začnou, nebo začali nemovitost nabízet k prodeji, nebo k pronájmu. Tento postup rozhodně nikomu nedoporučuji, neboť je protiprávní! Ačkoli lze obecně říci, že nemovitost se stává vaším majetkem ihned a automaticky po smrti příbuzného, do doby, než bude ukončeno dědické řízení, nemáte po právní stránce právo s nemovitostí jakkoli nakládat. U osobního vlastnictví musíte být nejdříve zapsaní v katastru jako vlastníci nemovitosti a u družstevního vlastnictví musíte být nejdříve přijati družstvem za nového družstevníka, což obnáší mimo jiné mít s družstvem podepsanou i nájemní smlouvu. Teprve v tento moment jste oficiálně zaevidovaní majitelé nemovitosti a můžete realizovat svůj záměr. Do té doby by byla jakákoli smlouva, ať už nájemní, nebo kupní (příp. smlouva o převodu družstevního podílu) neplatná, protože po právní stránce zatím ještě nejste majiteli nemovitosti.

Proč danou nemovitost nezačít zatím alespoň nabízet nájemníkům, nebo zájemcům o koupi? Důvod je jednoduchý… Většina zájemců chce koupit, nebo pronajmout nemovitost právě teď, ve chvíli, kdy hledá, a nechce čekat delší dobu, kterou mu ani nejste schopni garantovat, neboť nelze stanovit, jak dlouho bude dědické řízení trvat. A pokud by se přece jen našel někdo, komu bude relativně jedno, kdy bude mít nemovitost k dispozici, je zde velké riziko, že do té doby „natrefí“ na jinou nemovitost, která mu bude vyhovovat lépe – vzhledem, finančně, lepší lokalitou, apod., a které dá přednost. A protože s tímto zájemcem nebudete mít uzavřenou alespoň rezervační smlouvu se zaplaceným rezervačním poplatkem (byla by neplatná z výše uvedených důvodů), může se vám stát, že ačkoli jste si „plácli“, řekne vám na poslední chvíli, když už bude dědické řízení ukončeno, že již nemá zájem. Mezi tím, jste kvůli němu odmítali další a další zájemce, a zároveň se navyšuje doba, po kterou bude nemovitost v inzerci, což může v zájemcích o koupi evokovat pocit, že je nemovitost vadná, nebo že se vám ji nedaří delší dobu prodat, a proto budou chtít spekulovat o ceně.

Dalším důvodem, proč nejdříve počkat na ukončení dědického řízení je i fakt, že nikdy nevíte, zda se neobjeví do té doby vám neznámý příbuzný, který může být tzv. neopomenutelným dědicem ze zákona. Mohou jimi být např. nevlastní sourozenci, o kterých jste nevěděli, a kteří mají nárok na podíl na dědictví i v případě, kdy zemřelý odkázal majetek prostřednictvím závěti. V těchto případech se nejen dědické řízení prodlužuje, ale zároveň se zmenšuje objem vaší části děděného majetku, a nakládání s ním bude nejen ve vaší moci, neboť nebudete jediným tzv. výlučným vlastníkem.

Můžete tedy dělat alespoň něco, nebo musíte jen čekat? Než se dořeší dědické řízení, můžete danou nemovitost alespoň připravit na váš záměr. Tzn. vyklidit, vymalovat, udělat např. opravy, jsou-li potřeba, u domů udržovat zahradu, apod. Toto jsou věci, které můžete ať už pro budoucí pronájem, nebo prodej, učinit, aniž byste byli již oficiálně zaevidovaní jako vlastníci.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka